Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Hi-tech kolekce ODIVI. Uslyšíte polární záři, ale elektromagnetické vlnění se k vám nedostane

Hi-tech kolekce ODIVI. Uslyšíte polární záři, ale elektromagnetické vlnění se k... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hi-tech kolekce ODIVI. Uslyšíte polární záři, ale elektromagnetické vlnění se k... | foto: ODIVI

V České republice vznikla kolekce Audire Fluctus, která vás ochrání před škodlivým elektromagnetickým vlněním, upozorní, že vás aktivně zaměřuje odposlech anebo vám umožní uslyšet polární záři.

Návrhářka Iva Burkertová, designérka Žil Vostalová a umělec Kryštof Brůha představují výslednou hi-tech kolekci, která vznikla v rámci výzvy projektu #jetovtobě od Vodafonu. 

Hlavním cílem tohoto projektu bylo spojit módu s technologií a vytvořit tak kolekci budoucnosti. Tento koncept oblečení se zabývá detekcí a odstíněním elektromagnetického vlnění. Samotný oděv je v podstatě antiradiačním oblekem a přenosnou detekční aparaturou. Proto nese název Audire Fluctus, což v překladu z latinského jazyka znamená “poslouchat vlny”.

Jak oblečení funguje?

  • Svrchní vrstva, což je pokovená textílie. Funguje jako štít, jež odráží elektromagnetické vlnění, které město vyzařuje.
  • Sekundární vrstva je tvořena citlivou aparaturou, která detekuje elektromagnetické vlny v jejich neviditelném spektru.
  • Třetí část (undercover) je skrytá síť, která umožňuje oděvu neviditelné elektromagnetické vlnění zpracovávat a reprezentovat ho pomocí zvukových vibrací a zároveň má reflektivní charakter.

„Málokdo si dnes uvědomuje, že za kolekcí nestojí jen návrhář. Jedná se o celém tým a odborníky, kteří musí fungovat jako jeden organismus. O to víc to platí o budoucnosti módy. Je zásadní propojovat různé znalosti a technologie, přemýšlet komplexně a nad danou problematikou diskutovat. Jsem vděčná za tým, který se podařilo sestavit a ráda se od něj sama učím,“ říká Burkertová.

A Vostalová svou kolegyni doplňuje: „V době, kdy nejprodávanějším módním doplňkem se stal smartphone, je pro nás tvůrce důležité zamyslet se nad otázkou propojení technologie a oděvu. Jako něco, co máme neustále na sobě/u sebe je učinit více kompatibilní a nositelné. Projekt Audire Fluctus zviditelňuje nejen oku neviditelné a všudypřítomné elektromagnetické vlnění, ale pracuje s vizí oděvu, který reaguje na problémy kybernetického věku, jako je ochrana soukromí a projevy virtuální identity.“

Výsledek bude tvůrci představili v rámci nejprestižnější módní akce v Česku - Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. Aby divák mohl na vlastní oči zažít a pochopit princip této kolekce, připravila Iva Burkertová a její smart fashion tým speciální interaktivní instalaci. 

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...