Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyražte na módní afterparty do milánských fashion klubů

Design

  7:24aktualizováno  8:24
Takto pojmenovanou kolekci neobjevíte na přehlídkovém mole, ale v ulicích Milána. stále více módních návrhářů si totiž podle svého vkusu zařizuje i restaurace, kluby, hotely či diskotéky. Během milánského fashion weeku se tam určitě zastavte. Třeba v módním klubu Ceresio 7. Z terasy oblíbeného a módního klubu Ceresio 7 se člověku naskytne výhled přímo skvostný.

U bazénu populárního milánského podniku Ceresio 7 můžete potkat i jeho majitele – návrháře značky Dsquared2. foto: archiv Ceresio 7

Před očima se vypínají nové mrakodrapy ve čtvrti Garibaldi, zatímco napravo vykukují jedna po druhé historické budovy v centru města. Kouzlo okamžiku ještě zvyšuje obrovský bazén umístěný přímo na střešní terase a elegantní, uvolněná společnost, oblečená podle poslední módy, která posedává okolo něj a popíjí koktejly.

Možná budete mít štěstí a natrefíte na módní návrháře Deana a Dana Catenovy, členy veleúspěšného dua Dsquared2, jak si v bazénu smáčejí nohy. Mohou si to dovolit. Jsou tady totiž doma, podnik jim patří. Ceresio 7 je nejnovějším z módních milánských klubů tvořících kolekci jménem „Módní afterparty“. Poté, co se ještě jednou pokocháme jedinečným výhledem, je čas se vydat k milánskému Dómu.

Když návrháři budují kavárny

Právě tam lze začít objevovat nová místa na módní mapě Milána. Začněme přímo u náměstí, vedle slavné opery La Scala. Už koncem 80. let tady designér Nicola Trussardi zakoupil historický palác a v přízemí otevřel restauraci vedenou renomovanými šéfkuchaři, jejíž součástí je i kavárna. Zakrátko jej následoval Giorgio Armani se svým Armani Caffe na Via Croce Rossa. V monumentálním několikapatrovém obchodě Emporio Armani je od roku 2000 umístěna japonská restaurace Nobu.

Pod ní se nachází noční klub pojmenovaný po exkluzivních Armaniho kolekcích – Armani Privé. Zařízení se nese ve znamení obvyklého střídmého až minimalisticky elegantního Armaniho luxusu v černobílé barvě. „V Miláně tenkrát chyběl kvalitní zábavní podnik na vyšší úrovni,“ prohlašuje skromně Armani, „a tak jsem se pokusil tuto mezeru vyplnit.“

Mohl si to dovolit, neboť mu patří celý blok domů, který je opravdovým miniimpériem plným Armaniho zboží pro dámy i pány, se showroomem Armani Casa, a dokonce i knihkupectvím. Armani Privé a Nobu po dlouhou dobu vládly módnímu milánskému večernímu životu. A to i přesto, že se nedaleko odtud nachází butikový hotel Bulgari. Jeho největší předností je dodnes restaurace a koktejl bar s přilehlou skvostnou středomořskou zahradou.

Díky tomu se podnik stal oblíbeným místem velkosvětských advokátů, obchodníků a milionářských ratolestí a je velmi příjemné posedět tu za horkých letních dnů či nocí se sklenkou šampaňského. Na druhé straně centra města, na kraji parku Sempione, najdeme místo, jež se od předchozích liší. Just Cavalli je totiž spíš rušnou „rozjetou“ diskotékou než decentním klubem. Nachází se nedaleko Vítězného oblouku (ano, i Milán má svůj Vítězný oblouk!), kde mistr Cavalli obvykle představuje své nové kolekce.

Dolce a Gabbana ve zlatém stylu

Večírky tu trvají do rána, okolí je poněkud živější a osazenstvo mladistvější. V době konání týdnů módy se tu objevují filmové hvězdy a sám Roberto Cavalli své hosty baví na velkolepých večírcích. Dlouho na sebe nenechali čekat ani dva další slavní italští návrháři – Domenico Dolce a Stefano Gabbana –, jejichž restaurace, aperitiv bar a diskotéka nese nikoli náhodou jméno Gold. Zlatá totiž dominuje interiéru, v němž pravděpodobně narazíte na VIP návštěvníky se zlatými kreditními kartami.

Po zlatém dešti a noční zábavě se vraťme zpátky na terasu Ceresia 7, kde jsme exkurzi začali. Pozornost si totiž Ceresio 7 zasluhuje už díky majestátní budově, která původně sloužila jako sídlo Elektrických podniků. Před necelými šesti lety tento zčásti památkově chráněný dům, postavený ve stylu typickém pro období fašismu, převzali už zmínění bratři Catenovi, zrenovovali ho a osvětlili.

Před rokem a půl ho otevřeli pro veřejnost. Jediným problémem jsou snad jen smělé manévry vozů Maserati či BMW hledajících na poměrně rušné ulici před budovou místo k zaparkování. Jako obvykle následuje troubení, doprava stojí a řidiči si halasně ulevují. Ovšem to už je problém rodilých Miláňanů, zahraniční turisti se mohou klidně dál nerušeně bavit a vychutnávat nové zážitky.

Autor: