25. července 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Češi milují česnek. Na festivalu prodají tuny

Ceny česneku oproti loňsku vzrostly, mohou za to silné mrazy a suché jaro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ceny česneku oproti loňsku vzrostly, mohou za to silné mrazy a suché jaro. | foto: ČTK

BUCHLOVICE V Buchlovicích na Slovácku se v sobotu koná dvanáctý ročník Festivalu česneku. Jeho cílem je především podpora domácích pěstitelů této zeleniny. Vůně česneku zaplaví park a okolí zámku, akce se jako každý rok ponese v duchu netradičních soutěží a česnekových specialit. Začne v 10:00 předáním úrody starostovi a zpěvem česnekové hymny. Chybět nebude například ani oblíbené mistrovství republiky v plivání česneku na dálku.

Festival se každoročně těší velké oblibě. Do Buchlovic jezdí tisíce lidí z různých částí Moravy i Čech, kteří kromě zábavy nakupují ve velkém letos vypěstovaný česnek. Prodají se ho tuny. "Letos máme navíc příslib, že přijede skoro 50 prodejců, což je téměř dvakrát tolik co loni," řekl Miloslav Hrdý z pořádající Folklorní agentury Buchlov. Po loňských zkušenostech, kdy se do areálu dostali i nepoctiví prodejci, kteří pod hlavičkou českého česneku nabízeli španělský, slibují pořadatelé přísnější kontroly.

Máte rádi česnek? Zkuste nejlepší recepty:

Kromě Státní zemědělské a potravinářské inspekce si budou moci původ populární zeleniny ověřit i kupující. "Část z prodejců má náš certifikát (vydaný občanským sdružením Českomoravský česnek), takže přesně víme, o jaký česnek jde. Zbylé, většinou drobnější prodejce, jsme vyzvali, aby nám předem poslali vzorky česneku, který budou prodávat. Prohlédneme si je, nafotíme a pak je na stáncích zapečetěné vyvěsíme, aby si je lidé mohli porovnat a zkontrolovat," přiblížil Hrdý.

Deset tun. Přesně tolik česneku se prodalo v Buchlovicích.

Motto festivalu "Jakub, Jakub, česnek nakup, na tvůj svátek Evžene, těžko už se sežene!" odkazuje na to, že je nejvyšší čas si oblíbenou zeleninu pořídit. Jakuba bude 25. července, na Evžena (10. listopadu) je už k dostání obtížně. Kromě česneku, o kterém pořadatelé říkají, že je věčný, budí každoročně velký zájem také speciality, jejichž nedílnou ingrediencí je česnek. Na jídelním lístku v gurmánské aleji se objeví například i česnekové nápoje, pálenky nebo koláče. Česnek bude ukrytý v různých dekoracích a bude i součástí sportovních klání.

Nejsmradlavější dítě

Děti si vyzkoušejí lukostřelbu na česnekový cíl a lovení česneku. Nejen malé slečny si mohou vyrobit česnekové panenky a korále nebo složit hlavolam. Chybět nebudou soutěže čichačů, o nejkrásnější česnekový cop nebo populární hra pro celou rodinu "O nejsmradlavější dítě". Festival láká také na košt česneku i na čtení česnekových pohádek nebo na seminář o česneku.

Na festivalu v Buchlovicích mohli lidé koupit kilogram česneku za zhruba od 200 až do 300 korun.

Ze "sportovních" aktivit stojí za zmínku i česnekový běh zámeckým parkem. Akci provázejí vystoupení folklorních souborů, odborný seminář o česneku i mše za česnek.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.