Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Léto bez oblíbených koktejlů. Šíří se zvěst o nedostatku prosecca

Jídlo

  6:00
ŘÍM - Pro mnohé milovníky léta hororový scénář. Zavládla vlna veder, ale chybí prosecco. Bez něj nepřipravíte například nápoj Hugo nebo koktejl Aperol Spritz. V mnoha zemích světa se začínají objevovat zprávy, že by tohoto šumivého alkoholického nápoje mohl být letos skutečně nedostatek, a tím pádem by mohl zdražit.

K ochucení můžete použít kapku prosecca foto: Dagmar Heřtová, tastejourney.cz

Spouštěčem strachu z údajné proseccové krize se stal článek na odborné internetové stránce thedrinksbusiness.com, který se rychle rozšířil. Vývozní manažer vinařství Bisol, které prosecco vyrábí, v něm uvádí: „Loni byla úroda velmi špatná, na mnoha místech se sklidilo až o padesát procent méně než o rok dříve. Existuje tedy reálná možnost světového nedostatku (prosecca).“ 

Taje o skutečných zásobách

Protože je po šumivém vínu velká poptávka, mohly by údajně ceny stoupnout až o padesát procent. Překupníci budou prý tajit množství svých skutečných zásob, aby nikdo netušil, kolik prosecca je vlastně k mání. O zvěstech ohledně nedostatku prosecca napsala agentura DPA. 

Podle italského svazu zemědělců Coldiretti byla loňská sklizeň kvůli deštivému létu nejhorší za posledních 65 let. Zároveň dosáhl italský export šumivých vín v prvních dvou kvartálech roku 2015 rekordní výše. 

„To se ale týká nejen prosecca, ale všech italských šumivých a perlivých vín,“ uvedl předseda svazu. Především do USA a Británie, které jsou vedle Německa hlavními odbytišti, prý vývoz raketově narostl.

Ohrožené prosecco DOC

V roce 2014 se například v Británii prodalo o 55 procent více šumivého vína než v roce předchozím. Jedním z důvodů je i fakt, že prosecco je levnější než šampaňské, a zažilo proto právě v období hospodářské krize renesanci. Odbyt vzrostl dokonce i ve Francii, rodišti šampaňského, a to o 20 procent.

Problémy se zásobováním postihnou údajně především kupce nejrozšířenějšího druhu prosecca s označením DOC (Denominazione di Origine Controllata), které se smí vyrábět jen v devíti konkrétních provinciích severní Itálie, aby mohlo obdržet chráněné označení původu.

Úmyslné vyhánění cen?

Sdružení výrobců prosecca DOC se brání nařčení, že ceny vyhání do výše úmyslně a že si špatně naplánovali velikosti viničních ploch. Tvrdí, že to je nejen křivé obvinění, ale že slouží i jako výmluva pro podnikatele, kteří sami nedokázali správně odhadnout své skladové zásoby a čelí teď vlastní neschopnosti uspokojit požadavky zákazníků.

„Prosecco není umělý výrobek, který by byl k dostání bez omezení, jako jsou průmyslově vyráběné nápoje,“ napsalo sdružení v tiskové zprávě. Úroda nebyla prý sice loni dobrá a produkce zůstala za očekáváním, uvedl mluvčí sdružení Luca Giavi, „nedostatek prosecca ale letos rozhodně nehrozí, ani jeho výrazné zdražení.“ 

Vinařka: Nic o tom nevím

Loni se podle sdružení výrobců vyrobilo více než 300 milionů lahví prosecca DOC, což znamená nárůst o 27 procent oproti roku předchozímu. Skoro 200 milionů lahví se prodalo v cizině.

Kvůli vysoké poptávce ale prosecco skutečně v posledních letech neustále zdražovalo. Ještě před pár lety stál litr ve velkoobchodě asi 1,50 eur (asi 40 Kč), nyní už se prodává za 2,80 eur (77 korun), řekla agentuře DPA Carolina Fioravantiová Onestiová, která vlastní malé vinařství v Trevisu. „Poptávka neustále roste,“ uvedla. O tom, že by hrozil nedostatek prosecca, prý ale nic neví.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!