20. února 2012 16:36 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Etikety potravin čtěte pořádně, vyhnete se problémům

Nákup potravin - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákup potravin - ilustrační foto. | foto: ČTK

Český výrobek nemusí být zaručeně kvalitní, je potřeba řídit se jeho složením. "Při nákupu čtěte etikety," poradila v on-line rozhovoru pro server Lidovky.cz mluvčí Potravinářské komory ČR Dana Večeřová.

Jak si tedy mohou zákazníci ověřit zemi původu potraviny? "Na obalu potraviny je uveden vždy výrobce nebo balírna, eventuálně přímý prodejce," odpověděla mluvčí. Původ je podle ní značen u hovězího masa, olivového oleje, vajec, medu, nicméně například u mléčných výrobků lze výrobce odvodit ze označení v oválu. "Teď CZ v případě českého výrobku," dodala.

Nastává problém, jestli informacím o původu výrobku lze věřit? "Etiketám se určitě věřit dá, kontroly probíhají ze strany dozorových orgánů probíhají průběžně a stále intenzivněji," vysvětlila mluvčí. Zároveň ale upozornila na často zažitý omyl: "Čárové kódy neznamenají zemi původu výrobku, jsou určeny výhradně pro obchodní styk," varuje.

PŘEČTĚTE SI CELÝ ON-LINE ROZHOVOR:

 
Největší potíží, se kterou se tuzemští zákazníci často setkávají je, že výrobek bývá často vyrobený v Česku ze zahraničních surovin. A třeba i nese nálepku Klasa (národní značka kvality potravin - pozn. redakce). "Častým problém je, že v České republice není dostatek výrobního masa pro výrobu masných výrobků. Proto Potravinářskou komoru ČR má značku český výrobek - garantováno Potravinářskou komoru ČR, která převážně český původ zaručuje," tvrdí mluvčí.

Nakupování pečiva - ilustrační foto.

Nakupování pečiva - ilustrační foto.

Na každé potravině musí být také uvedeno, z čeho se skládá. Toto složení garantuje výrobce a pokud dozorové orgány najdou chybu, výrobce je sankcionován.

Nebalené pečivo a jídlo v restauracích
Horší situace je u nebalených potravin, tam důležité údaje často chybí. Zákazník tedy třeba nepozná, z jaké mouky je výrobek upečen: "Na pečivu musí být podle legislativy uveden pouze název, množství a datum spotřeby," řekla v on-line rozhovoru Večeřová. I to by se ale mělo změnit: "Podle nové legislativy budou navíc uvedeny alergeny."

Ani v restauracích často hosté nevědí, co mají na talíři. Také tady se blýská na lepší časy: "Označení alergenní složky se v českých restauracích již dobrovolně objevuje. Povinné to bude od roku 2014," slibuje Večeřová.

Za dva roky bychom se měli lépe orientovat i při výběru potravin v obchodech. "Od 13. 12. 2014 bude na mase uvedena země původu, v požadované velikosti písma 0,9, resp. 1,2 mm, budou zde označeny i alergeny. Tyto povinnosti jsou stanoveny celoevropsky pro všechny," objasnila mluvčí.

Lidovky.cz, gluGabriela Kolinová (Lukáčová)

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!