130 let
Fenykl (ilustrační foto)

Fenykl (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Recept

Fenykl se hodí k rybě i masu. Podívejte se na 5 jednoduchých receptů

Jídlo
  •   6:00
Často opomíjený fenykl má hned několik přídomků: sladký, boloňský či florentinský. Chutná po pendreku a kromě semínek jej můžete využít i jako plnohodnotnou zeleninu. Má řadu léčivých účinků a je bohatý na draslík a železo. Jak fenykl v kuchyni využijete nejlépe? Zkuste jeden z pěti receptů.

Fenykl je příbuzný kmínu, anýzu nebo libečku. Odvar z fenyklových semen pomáhá při nadýmání, pocitech plnosti i zácpě. Fenykl také usnadňuje odkašlávání a čistí sliznice. Dříve se semínka fenyklu používala i pro osvěžení dechu. A co s fenyklem můžete v kuchyni dělat? Téměř všechno. U nás nemá takovou tradici, ale třeba Italové ho dusí, zapékají, plní a přidávají ho do salátů. Až půjdete fenykl kupovat, vybírejte ten nejsvětlejší - tedy nejmladší - ten je křehčí a šťavnatější.

Salát z čerstvého fenyklu
Italové rádi používají fenykl čerstvý, přidávají ho do salátů. Je velmi jednoduchý a osvěžující, vynikající je v kombinaci s pečeným masem. Na salát budete potřebovat citron, olivový olej, čerstvý fenykl. 200 g celeru, jablko, hlávkový salát, olivy, sůl a pepř. Nejdříve nakrájejte fenykl a celer na proužky, jablka na tenké plátky. Poté smíchejte citronovou šťávu, olivový olej, sůl a pepř a zamíchejte. Salát servírujte v misce, nejprve natrhejte listy salátu, na ně zeleninu a zalijte dresinkem a přidejte olivy podle chuti.

Těstoviny s fenyklem
Budete potřebovat  2 hlízy fenyklu, čerstvé či sušené hříbky, olivový olej, sůl, pepř, těstoviny a parmezán na posypaní. Nejprve očistěte fenykl a nakrájejte jej na proužky, houby nakrájejte na malé kousky. Na oleji osmahněte fenykl, přidejte vodu a trochu poduste. Poté přidejte hříbky, ochuťte solí a pepřem a duste dalších deset minut. Ve chvíli, kdy fenykl změkne, přidejte uvařené těstoviny, chvíli orestujte a můžete jídlo podávat. Na konec posypte parmezánem,

Ze semínek fenyklu se připravuje čaj

Fenyklový čaj (či odvar)
Čaj ze semínek fenyklu oceníte nejvíce při nachlazení či trávicích obtížích. Na čaj budete potřebovat dvě lžičky fenyklových semen. Ta se rozdrtí a zalijí vroucí vodou, čaj je nutné nechat louhovat nejméně deset minut, pak sceďte. Odvar připravíte tak, že nasypete dvě lžíce fenyklových semen do půl litru vroucí vody, povaříte 15 minut a scedíte. Odvar má silnější účinek.

Pečené kuře s fenyklem
Budete potřebovat 3 větší fenykly, 2 citróny, půl kilogramu brambor, 20 g másla, 3 lžíce olivového oleje, sůl a pepř. Kuře omyjte a pořádně vysušte. Promasírujte jej po celém povrchu solí (nejlépe hrubozrnnou). Prosolte také břišní dutinu. Fenykl omyjte pod tekoucí vodou, případně odstraňte vnější list. Rozkrojte na polovinu a ostrým nožem odstraňte zaschlou část kořene. Půlky fenyklu ještě jednou překrojte. Takto nakrájený fenykl okamžitě zakápněte citrónovou šťávou z půlky citrónu, jinak na vzduchu zoxiduje a nepěkně zhnědne. 

Pečené kuře s fenyklem.

Brambory pořádně omyjete pod studenou (můžete si pomoci malým kartáčkem nebo drátěnkou, které mějte po ruce pro rychlé a šetrné čištění kořenové zeleniny či brambor). Nakrájejte na čtvrtiny. Stejný úkon proveďte s citróny. Připravte si větší hlubší plech a vložte do něj nakrájený fenykl a čtvrtky brambor. Pořádně osolte a zakápněte asi 3 velkými lžícemi olivového oleje a jemně vymačkejte čtvrtky citrónu. Zbytek přidejte k bramborám a k fenyklu. Pomocí rukou vše dobře promíchejte. Kuře posaďte doprostřed plechu a do břišní dutiny zasuňte asi 3 čtvrtky fenyklu (podle velikosti kuřete). Kuře potřete kouskem másla a plech vsuňte do předem vyhřáté trouby na 180 C. Po asi 40 minutách kuře obraťte a znovu potřete kouskem másla. Pokračujte dalších 40 minut. Doba pečení záleží na velikosti kuřete.

Recept pochází z Hravé kuchařky Ilony Chovancové.

Bouillabaisse (Roman Paulus)

  • 1 kg čerstvých ryb ze Středozemního moře (ropušnice, mořský ďas, treska, kalmar, sépie, mořský vlk, kanic, ale i krab či langusta)
  •  4 langustýnky nebo krevety
  • 100 g slávek
  • 50 g pórku
  • 1 fenykl
  • 2 cibule
  • 50 g mrkve
  • 100 ml olivového oleje
  • 5 zralých rajčat, oloupaných a vypeckovaných
  • 4 stroužky česneku
  • 1 l silného rybího vývaru
  • bobkový list, snítka tymiánu,3 snítky petrželky, špetka šafránu , sůl a pepř, pernod (anýzový likér)

Postup: Zeleninu, cibuli a česnek nakrájíme na přiměřeně velké kousky a vše zlehka orestujeme na olivovém oleji. Poté přidáme pernod, necháme přejít varem a podlijeme rybím vývarem. Přivedeme znovu k varu, přidáme koření, šafrán, vložíme ryby (nejdříve by měly přijít na řadu tužší a následně měkké, úplně nakonec mušle) a necháme mírně táhnout. Krevety a langustýnky můžeme grilovat nebo péct na pánvi. Dochutíme a podáváme, nejlépe s opečenou bagetou.

Jihoevropané aromatické bulvy fenyklu podávají hlavně k rybám a k pečenému masu. Italové je s oblibou přidávají i do těstovin, polévek, omáček a rizota, skvělý z nich je i lehký salát.
Autor: ape