4. ledna 2014 7:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Jak se obědvá u prezidenta? Konfitovaná kachna se zelím i créme brulée

Konfitovaná kachna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Konfitovaná kachna. | foto: Shutterstock

PRAHA Prezident Miloš Zeman přijal v pátek premiéra Jiřího Rusnoka ke společnému novoročnímu obědu na zámku v Lánech. A co zahrnovala hostina u prezidenta? Chybět nesměl tradiční vývar s játrovými knedlíčky nebo konfitovaná kachna se zelím.

Oběd dvou vysokých státních představitelů trval přibližně dvě hodiny. Sestával se z šunky od kosti, domácího hovězího vývaru s játrovými knedlíčky, konfitované kachny se šťouchanými brambory a zelím. Jako dezert se podával créme brulée a zmrzlina.

Pro Zemana šlo o první novoroční oběd s předsedou vlády. Rusnoka uvítal v jednu hodinu po poledni. Premiér se na úvod setkání zapsal do pamětní knihy lánského zámku. Rusnok do středočeské obce dorazil bez manželky, která se z tradiční novoroční hostiny omluvila.

Creme brulée.

Creme brulée.

Zeman letos předsedu vlády přijal v Lánech poprvé. Jeho předchůdce Václav Klaus zval na novoroční obědy také předsedy vlád i s jejich manželkami. Loni však tehdejší premiér Petr Nečas (ODS) pozvání odřekl s poukazem na vážné rodinné důvody. Nečas se později rozvedl se svou tehdejší manželkou. Klaus poté kromě premiérů zval na obědy předsedy Senátu a Poslanecké sněmovny.

ČTĚTE TAKÉ

Loni se setkal se šéfem Senátu Milanem Štěchem (ČSSD) a předsedkyní Sněmovny Miroslavou Němcovou (ODS). K obědu se na Pražském hradě servíroval uzený losos jako předkrm, dále hovězí polévka s knedlíčky, k hlavnímu chodu vepřová panenka a jako moučník pyré. Podle Němcové bylo na atmosféře znát, že jde o poslední setkání v této sestavě. "Po šťastně strávených Vánocích jsem si říkala, že bych potřebovala nějaký superdietní oběd. A tak jsem opravdu vnímala spíše tu atmosféru," řekla s úsměvem. "Myslím, že to byly rozumné porce a nějak jsme se s tím vypořádali," dodal Štěch.

vsvVěra Svobodová, ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz