Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V soutěži speciálních vín v Lednici uspěla vína z Moravy i Kanady

Jídlo

  6:00
LEDNICE - Vinaři z Moravy, Kanady a Německa v sobotu slavili úspěch při Světovém dni ledového vína v Lednici na Břeclavsku. Porota soutěže IceWine du Monde rozdělila devět velkých zlatých medailí. Nejvyšších bodových zisků dosáhly vzorky z kanadského vinařství Peller Estates Winery, Chateau Valtice a Vinařství Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku.
Bílé víno - ilustrační foto.

Bílé víno - ilustrační foto. foto: Shutterstock

IceWine du Monde je soutěží ledových, slámových a dalších speciálních vín, například výběrů z bobulí a cibéb. Nejsilnější konkurence byla v kategorii ledových vín, kde degustátoři poměřovali 38 vzorků. Bodovali Kanaďané, ryzlink rýnský od Valihracha z roku 2001, dále pak vzorky ze Znovínu Znojmo a od slovenského výrobce Terra Parna/Zenagro.

Ledová a slámová vína

  • Ledová vína nechávají vinaři mírně přemrznout na vinicích.
  • Hrozny na slámové víno se před lisováním na několik měsíců umisťují na slámu nebo rákos, kde se z nich odpaří část vody.

V kategorii slámových vín dosáhla nejvyššího bodového zisku Pálava z vinařství PPS Agro Strachotín, v kategorii výběrů pak degustátoři nejvýše hodnotili muškát moravský z Chateau Valtice.

Speciální vína? Rarita

Vinařství z Valtic se v poslední době speciálním vínům více věnuje, byť jejich spotřeba nikdy nebude masová. Jsou spíše raritou, vínem pro slavnostní příležitost, řekl předseda představenstva Antonín Šťastný. Na jižní Moravě se podle něj objevuje spousta nových výrobců. Všechny vzorky předkládané v soutěži musely mít obsah zbytkového cukru nejméně 45 gramů na litr.

Pořadatelé neakceptovali ani vína dodatečně dolihovaná. "Ledová a slámová vína jsou vyráběna specifickými metodami pouze v zemích, které mají klimaticky odpovídající podmínky," uvedl prezident soutěže Jakub Šebesta.

ČTĚTE TAKÉ:

Soutěž letos doplnil víkendový festival pro veřejnost v parku lednického zámku. Pro Českou centrálu cestovního ruchu je soutěž příležitostí k představení Lednicko-valtického areálu zařazeného na seznamu UNESCO, ale i ostatních turistických cílů jižní Moravy. "Gastrofestivaly určené široké veřejnosti zažívají velký boom," poznamenal v tiskové zprávě ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat