Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Maso z laboratoře? Bude stejně dobré jako párek za šest korun, říká šéfkuchař

Šéfkuchař hotelu Mandarin Ondřej Štift připravil filet Chateaubriand, podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfkuchař hotelu Mandarin Ondřej Štift připravil filet Chateaubriand, podle... | foto: Lidové noviny

Karbanátek z uměle vypěstovaného masa už ochutnali v Londýně. Výsledek? Něco mu prý chybí. Server Lidovky.cz oslovil přední české šéfkuchaře a zeptal se jich, co si o uměle vyrobeném karbanátku myslí. "Když tuk, tak sádlo a máslo, když smetanu, tak přírodní, když karbanátek, tak z masa," říká jeden z nich.

První maso, které vzniklo v laboratoři, je vypěstované z kmenových buněk krávy. Podle jeho tvůrce, nizozemského vědce a cévního biologa Maastrichtské univerzity Marka Posta, je prvním příkladem toho, co by mohlo být odpovědí na nedostatek jídla. Zároveň by prý mohlo pomoct bojovat proti globálnímu oteplování.

A co si o tom myslí čeští šéfkuchaři? "Vzhledem k nedostatku místa na planetě a vzrůstajícímu počtu lidstva nám asi nic jiného nezbývá. Jen doufám, že se toho nedožiju. Na druhou stranu si nemyslete, že v párku za šest korun nějaké maso je. A to už jsme vynalezli," říká šéfkuchař restaurace Na Konci a spoluautor kuchařky Muži sobě Titus Eliáš.

'Jsem rád, že mohu vařit opravdové jídlo'

Podobný názor má i šéfkuchař hotelu Mandarin Oriental Jiří Štift. "Chápu nutnost těchto vědeckých výzkumů. Na zemi je čím dál tím více lidí. A je tedy nutné řešit budoucí zdroje obživy. Jsem jen rád, že momentálně ještě stále máme možnost jíst opravdové jídlo, a ne amarouny ze zkumavek," říká.

Maso pochází z laboratoře.

Maso pochází z laboratoře.

"Pojďme si opravdového jídla vážit a chovat se ekologicky, abychom si ho mohli dopřávat co nejdéle. Moc mě baví postoj ochránců zvířat. Vcelku by mě zajímalo, co bychom se všemi těmi hospodářskými zvířaty dělali a kdo by měl zájem je chovat, pokud by přestala sloužit k potravě," dodává jedním dechem Štift.

Něco mu chybí

Jak ale takové maso z laboratoře chutná? Naservírovaný hovězí karbanátek dobrovolníky příliš neoslnil. Prý mu ještě něco chybí. Potravinoví kritici popsali, že se karbanátek sice v puse chová jako maso, ale chybí mu tuk. Příliš výrazná chuť kritiky také příliš nenadchla. Více čtěte ZDE.

Podle šéfkuchaře hotelu Corinthia Hotel Prague Romana Dolejše se není čemu divit, potraviny mají svou jedinečnou chuť, kterou nelze nahradit. "Když tuk, tak sádlo a máslo, když smetanu, tak přírodní, když karbanátek, tak z masa," říká šéfkuchař a spoluautor kuchařky Muži sobě Dolejš.

Maso z laboratoře

Maso vzniklo spletením dohromady zhruba 20 000 vláken proteinu vypěstovaného z kmenových buněk krávy v Postově laboratoři. To vědec smíchal s s dalšími ingrediencemi, které se do karbanátků používají, jako je sůl, strouhanka a vaječný prášek. Šťáva z červené řepy a špetka šafránu pak pomohly docílit přirozenou "masovou" barvu. Projekt podpořila také organizace na ochranu práv zvířat PETA.

                                                                                         Zdroj: ČTK

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...