Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Na americké stoly se vrací nápoj prvních osadníků - mošt

Jablkobraní - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jablkobraní - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

NORTH GARDEN  Prezident John Adams ho pil sklenku denně k snídani: jablečný mošt. Tento oblíbený nápoj otců zakladatelů Spojených států, na který se na čas zapomnělo, se již několik měsíců vítězně vrací na stoly Američanů.

Informaci přinesla agentura AFP. V předním washingtonském restaurantu Ripple to potvrzuje i hlavní barman Josh Berner: stále více zákazníků si žádá jeho nápojový lístek s mošty. "Je stále populárnější. Tak před dvěma lety lidé moštem opovrhovali, ale dnes patří k nejžádanějším nápojům," zdůrazňuje.

"Jablečný mošt prochází obrodou," říká spokojeně Chuck Shelton z North Garden ve Virginii, 200 kilometrů jihovýchodně od Washingtonu, jehož moštárna je obklopena rozsáhlým sadem s 1500 ovocnými stromy, kde je na 200 odrůd jablek.

Shelton v roce 2008 vybudoval druhou moštárnu v tomto státě. Dnes jich tam je osm. Jeho první sklizeň hard cider, což je termín používaný pro odlišení tohoto nápoje od moštu bez alkoholu, mu umožnila vyrobit 10 000 lahví. O tři roky později již prodával 36 000 lahví.

Mošt slaví návrat

Úspěch jeho rodinné moštárny Albemarle CiderWorks je odrazem stále sílící tendence ve Spojených státech, kde jinak kraluje především pivo. Jablečný mošt, který měli v oblibě první osadníci přicházející z Evropy, tu slaví velký návrat.

Podle odborného časopisu Shanken News Daily registroval trh s jablečným moštem - byť oproti pivu a vínu zůstává stále omezený - prudký nárůst, když se loni zvýšil o 23 procent na 70 milionů lahví. USA Cider Market Insight na letošek předvídá vzestup o 30 procent. "Vzniká stále více takových moštáren, jako je ta naše," prohlašuje Shelton. "Rostou jako houby po dešti ve státech podél východního pobřeží a v severní části západního pobřeží, kde se pěstují jablka."

ČTĚTE DÁLE:

Jablečný mošt, osvěžující nápoj, zvláště příjemný v létě a vhodný ke každému jídlu, má podle Chucka Sheltona další předpoklad k tomu, aby si ho lidé oblíbili. "Je to nápoj, který pili naši předkové, to mu dodává na přitažlivosti," říká.

Oblíbený nápoj prezidentů

John Adams, který si ho dopřával ke každému jídlu, mu prý prý vděčí za vysoký věk, praví legenda spojená s druhým americkým prezidentem, který zemřel v roce 1828 ve věku devadesáti let.

Shelton vyrábí mošt prodávaný v sousedním Monticellu, kde žil a kde je pohřben Thomas Jefferson, třetí americký prezident a další "otec zakladatel", autor Deklarace nezávislosti.

"Jefferson je spíše spojován s vínem," uvádí správce tamního statku Justin Sarafin. Prezident je považován za prvního amerického vinaře. "Na stole v Monticellu však nikdy nechyběly pivo a mošt a víno se podávalo po jídle v salonu," říká.

Sklizeň jablek na statku tehdy umožňovala produkci asi 450 lahví ročně, nezbytných tím spíše, že voda měla pochybnou kvalitu, uvádí Sarafin.

Mošt je znovu moderní

Americký mošt v 19. století prakticky vymizel, tehdejší imigranti dávali přednost pivu. Poslední ránu mu zasadila prohibice na počátku 20. století.

Dnes se však tento nápoj stal znovu módním a o jeho produkci se zajímají největší producenti piva.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!