Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Nejvíc se obávám toho, že to nikdy neskončí. Jen přežíváme, říká majitelka Bistra 8

Iva Jakešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Iva Jakešová | foto: Bistro 8

Vyhledávané a oblíbené letenské Bistro 8, které na Letné otevřelo již před devíti lety, a inspirovalo se tradičními pařížskými bistry, se nyní sotva drží nad vodou. Během pandemie uspořádali i sbírku na Hithitu, aby vůbec dokázali podnik udržet.

Lidovky.cz: Jak vaše bistro v současné době funguje? Upravili jste menu do krabiček?
V současné době máme otevřené tzv. okénko. Polední i stálé menu podáváme do krabiček, ale protože jsme byli z velké části snídaňová restaurace, museli jsme některá jídla upravit k podávání „togo“. Míchaná vejce například připravujeme jako sendvič a tak podobně. 

Lidovky.cz: Jaké jsou reakce vašich zákazníků? Máte stálé zákazníky kteří vás podporují?
Naše filosofie byla už od otevření založena na budování sousedské komunity a zaměřena na stálé zákazníky. Většina našich hostů si k nám chodilo také jen tak posedět, potkat známé a popovídat si.

Bistro 8

Bistro 8

Lidovky.cz: Krom jiného v bistru pořádáte výstavy současného umění, koho jste u vás vystavovali? A pozastavili jste tento program, nebo chytáte nějakou výstavu?
Za osm let fungování bistra jsem vystavili už velmi dlouhou řadu umělců. Náš kurátor Tomáš Svoboda k nám přivedl skutečně velká jména českého umění – Jiří Kovanda, Eva Koťátková, Krištof Kintera, Jan Baladrán, Jiří thýn, Josef Bolf, Jan Šerých, Alena Kotzmanová, Pavla Sceránková, Tomáš Vaněk... Současná kurátorka Viktorie Beldová zase oslovuje mladé umělce, jako je Johana Střížková, Antonie Stanová, Jolana Korbičková nebo Michaela Červená, a výstavy probíhaly i po celý loňský rok. Naše velké výlohy totiž umožňují vidět vystavená díla i kolemjdoucím. V současné době poskytujeme vinohradskou výlohu lidem, kteří stojí za projektem PechaKucha, který kvůli pandemii rovněž strádá. Místo původního formátu krátké přednášky s fotografiemi si tak zajímavé nápady můžete prohlédnou při čekání na kávu nebo oběd. Na Letné nyní chystáme výstavu Patrika Kriššáka a už jen čekáme, až si budeme konečně moci se všemi připít na vernisáži.

Lidovky.cz: V jedné fázi pandemie jste uspořádali sbírku na Hithitu. Pomohlo vám to?
Pomohlo nám to. V jednu chvíli už jsme měli jsme pocit, že na nás naši nejvěrnější zapomněli. Ovšem, když jsme zavolali o pomoc, přispěchali všichni a částka na Hithitu se vybrala za pár hodin.

Lidovky.cz: Jak v současné chvíli vaše dvě bistra přežívají? Prodáváte pouze přes okénko či jídlo i rozvážíte?
Ano, přežívají, to je to správné slovo.

Lidovky.cz: Spolupracujete s některou z rozvážkových služeb?
Ještě před pandemií jsme začali spolupracovat se službou Wolt. Tenkrát se nám ještě podařilo vyjednat „férové“ podmínky. Ovšem, když jsme se loni na jaře obrátili na ostatní rozvážkové služby nebo třeba na Rohlík, zjistili jsme, že u této spolupráce by veškerý benefit šel pouze za nimi.

Myslíte, že vaše podniky na Letné a Vinohradech pandemii koronaviru a restrikce s ním spojené, přežijí?
Nevím. 

Lidovky.cz: Dosáhli jste na státní dotace?
Ano, přes mnohé byrokratické překážky.

Lidovky.cz: Čeho se nejvíce obáváte?
Že už to nikdy neskončí.

Lidovky.cz: Myslíte si, že vláda současnou krizi zvládá dobře? Nebo jsou některá opatření, která považujete za zbytečná?
Celá řada nedůsledných a zmatečných rozhodnutí a opatření spíše ukazují, že nezvládá. Pandemie zcela ovlivnila vaši práci a úsilí s ní spojené. 

Lidovky.cz: Dokážete se ještě dívat do budoucnosti, nebo už raději neplánujete vůbec nic?
Ke kartářkám nechodím, ale naději si ještě stále uchovávám. 

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...