19. února 2015 6:22 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Pec na chléb i minipivovar. V obci na Domažlicku si potraviny připraví sami

Chleba (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chleba (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

DÍLY (DOMAŽLICKO) Komunitní pec pro společné pečení chleba a mikropivovar pro sousedské vaření piva si letos postaví lidé z Dílů na Domažlicku. Ve vesničce s necelými čtyřmi stovkami obyvatel je několik aktivních spolků, chlebová pec a pivovar mají pomoci k dalšímu společnému setkávání, řekl ve středu Petr Konšel z místního sdružení mladých lidí Rodiče za hřiště.

„Jdeme do toho bez zkušeností, po hlavě, a o to větší legrace to bude. Celá sranda je o tom, že tam jdeme jako sousedi, jako parta,“ uvedl. Díky grantu, které sdružení dostalo od bankovního nadačního fondu zaměřeného na podporu komunitních a sousedských programů, vyroste do léta na zahradě bývalé školky samostatná klasická chlebová pec. K tomu si v Dílech pořídí také automatický přístroj na vaření až 50 litrů piva. Oba projekty mají hodnotu kolem 120 tisíc korun, většinu pokryl grant.

Veškeré práce si obyvatelé obsarají sami

Zděná pec zabere do deseti metrů čtverečních plochy, bude mít stříšku a bude se v ní klasicky topit dřevem. Najednou se v ní upeče až kolem 20 bochníků chleba. Veškeré práce si v Dílech obstarají místní lidé - v obci jsou zedníci, kamnáři i lidé dalších řemesel, kteří přiloží ruku k dílu. K peci bude patřit také zařízení na míchání těsta, které se bude připravovat a kynout v bývalé školce. „Nejde nám o množstevní výrobu, ale o tu srandu při přípravě. Chceme, aby to fungovalo živelně, aby se lidi sami zapojili,“ řekl Konšel.

Sdružení bude péct chléb a vařit pivo při několika společenských akcích, které za rok pořádá. Obě nová zařízení by ale měla sloužit celé obci - místních hasičům a sokolům při jejich akcích i lidem, kteří si třeba budou chtít uvařit pivo a upéct chléb na domácí oslavy narozenin, svatby, zabijačky a podobně. „Součástí plánu je právě ta spontánnost,“ poznamenal Konšel. Zařízení na vaření piva je automatické a nevyžaduje stejně jako pec trvalou obsluhu. Piva se najednou uvaří 50 litrů, jeho vaření zabere asi dva dny. Nápoj pak musí podle druhu ještě nějakou dobu zrát. „Je to pivo z klasických surovin, není to žádné práškové pivo. K tomu pivovaru je i zařízení na mletí zrna,“ popsal zařízení Konšel.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?