Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
23. května 2015 9:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Unikátní virtuální bistro nabízí točené maso či pěnu

Masová zmrzlina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Masová zmrzlina | foto: Bistro In Vitro

Masové koktejly, uzeniny či foie gras. Holandský umělec a filozof Koeru Mensvoort vytvořil projekt virtuální restaurace. Čím je Bistro In Vitro zajímavé? Nabízí jídla, která jsou připravená z umělého masa.

Speciality, které Bistro In Vitro nabízí, mimo jiné také jednohubky ze vzorků slavných osobností, nejsou skutečné. Cílem projektu však je, aby se jednou skutečnými staly. Holanďan Mensvoort chce prostřednictvím této iniciativy otevřít témata, které se týká výživy budoucnosti a zejména pěstování umělého masa.

Umělec za pomoci kuchařů, designérů a studentů vytvořil koncepty různých pokrmů, které by se v budoucnu mohly vyrábět právě z umělého masa. Jak sám uvádí, jeho osobním favoritem je salám „Pig from the Backyard“. „Líbí se mi představa prasátka, které vám běhá po dvoře a vy si z jeho odebraných buněk pěstujete vlastní salám. Vedle toho se s ním můžete mazlit a hrát,“ říká. 

Jak je všeobecně známo, umělé maso vědci již několik let skutečně pěstují av roce 2013 také proběhla akce, v rámci které se veřejně snědl první umělý hamburger. 


Mensvoortovi kromě podpory tohoto výzkumu leží na srdci i rozšiřování možné škály takto vytvořených produktů. Je totiž přesvědčen, že výsledkem tohoto výzkumu nemusí být jen navlas stejné šunky a klobásy, ale i dosud nepředstavitelné speciality.  V bistru jsou pokrmy označené jednou až pěti hvězdičkami. Ty s nejvyšším počtem jsou realizovatelné již dnes. Ty s nejmenším budou na svůj vznik potřebovat možná až desetiletí. 

Jednohubky
Virtuální sushi
Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...