Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Restaurace Noodles: rehabilitace nudlí ze školní jídelny

Jídlo

  6:30
Když se řekne nudle, vybaví se většině z nás školní jídelny, kde tento pokrm, zasypaný cukrem a mákem, soupeřil spolu se škubánky o titul nejnepoživatelnější jídlo. Restaurace Café Bar Noodles na Praze 1 se zřejmě rozhodla jejich pověst v očích strávníků rehabilitovat.

Restaurace Noodles nabízí přehlídku nudlí a těstovin všeho druhu, od obyčejných šunkofleků až po asijské speciality. foto: Yasmin Noodles

Nudlové království Noodles je součástí hotelu Yasmin a dostat se do něj můžete přes hotelovou halu z ulice Politických vězňů nebo z Václavského náměstí pasáží kolem divadla Palace.

Interiér podniku je mondénně modernistický, s kónickými kruhovými sloupy, parketovou podlahou a bělavým stropem. Základní barevnost je klidná – od bílé přes béžovou, šedozelenou až k černé, s bohatým uplatněním nerezové oceli a dubového dřeva. Sedáky u volných stolů i v intimnějších kupátkách jsou ve světlé kůži, všude je dostatek prostoru. Množství stříbrných svítidel pod stropem v centrální části působí trochu jako retro reminiscence na osmdesátá léta, interiéru však dominují obří smotance rezavočervených lýkových pásů, připomínající nudle vytahované z hrnce.

Restaurace Noodles nabízí přehlídku nudlí a těstovin všeho druhu, od obyčejných...

Klidnou atmosféru tu dotváří i pohled do vnitroblokové zahrady, prostor ústící do hotelové haly je prosvětlen atriovými světlíky. V létě je v provozu i venkovní posezení, obklopené tuzemskou i exotickou flórou s jemně šumícím bambusovým hájkem.

Nudle všeho druhu

Kuchyně se specializuje na nudle ze všech koutů světa, jejich stálá nabídka stojí za vyjmenování: české a slovenské (najdete tu i "obyčejné" tuzemské šunkofleky a zmiňované nudle s mákem), italské (například dýňové ravioly, domácí špagety), německé (nechybí spätzle ani käsespätzle), švýcarské (magronen se smetanovou omáčkou), čínské, korejské, thajské (khao soi, phad thai i phad wun sen), indonéské, japonské, mongolské či malajské.

Café Bar Noodles

Politických vězňů 12, Praha 1
Jídlo ****
Obsluha ****
Atmosféra ***
www.noodles.cz
Tel.: 234 100 110

Při četbě jídelního lístku opravdu nevíte, jestli si dát "yaki udon" ze soba s udon nudlemi, sušeným tuňákem, vepřovým masem a zeleninou, nebo pikantní "bami goreng" wonton nudle restované na ořechovém oleji s malými krevetami, čínskou kapustou, zázvorem a kuřecím masem. Vedle stálé kolekce tu mají i týdenní nabídku z české a mezinárodní kuchyně, kde najdete jídla bez nudlí. Nabízí se třeba čočková polévka s restovanou uzeninou či kuřecí medailonky na rajčatové omáčce.

Exkurz zdejšími pokrmy začal hovězí vývar s masem a rajčatovým svítkem. Nutno dodat, že byl velmi slabým odvarem toho, co si člověk představí pod pojmem hovězí vývar. Mdlé. Vyznavače důslednosti by snad mohlo potěšit, že i takřka syrová zelenina v polévce je nastrouhaná do tvaru nudlí. Tím ale rozpaky skončily. Z týdenní nabídky jsme ochutnali dušená krůtí prsa se šípkovou omáčkou, karlovarským knedlíkem a zadělávanou kořenovou zeleninou (155 Kč), jemně lahodné jídlo ve všech složkách, navíc naaranžované v kompozici, za kterou by se vůbec nemusel stydět ani Paul Klee.

Sen o jurtě

Pak už přišly na řadu nudle. Mongolské nudle "tsuivan" se směsí jehněčího masa, brambor a zelených fazolek, podávané s malými knedlíčky (219 Kč) měly razantní chuť bez nepříjemného ocásku, typického pro skopové maso. A knedlíčky s masovojátrovou náplní se jednoduše rozplývaly na jazyku. Člověk neměl problém představit si při jejich vychutnávání, že sedí v jurtě, za jejíž stěnou tryskem pádí koně Převalského.

Korejské skleněné bramborové nudle "jap čhe" s restovanou hovězí svíčkovou, zeleninou, špenátem a shi-take houbami (229 Kč) měly úplně jinou náladu, hnědavě tmavá barva pokrmu měla tajemnou chuť s hlubokým houbovým tónem. Přesně ten typ jídla, u kterého se nemluví, ale přemýšlí. Já třeba dumal o tom, jestli by nestálo za to založit automobilku, která by na světovém trhu konkurovala Japoncům a Američanům.

Restaurace Noodles nabízí přehlídku nudlí a těstovin všeho druhu, od obyčejných...

 Na dezert, který by člověka vrátil do evropské reality, třeba variaci francouzských sýrů nebo čokoládový věneček, už v žaludku bohužel místo nezbylo. Naštěstí se této úlohy zhostil dobře ošetřený Pilsner Urquell. O smyslu nudlí se tu dá ale přemýšlet i u vína, jehož přiměřená nabídka zahrnuje prakticky všechny významné světové vinařské oblasti od francouzských a italských po chilské a novozélandské. A samozřejmě tu mají zajímavá vína česká, chcete-li moravská. Totéž se dá říci rovněž o výběru destilátů.

Osvěta od šéfkuchaře

Pokud vám nudle i nadále vrtají v hlavě a chcete se o nich dozvědět více, můžete si zde koupit a prostudovat knihu zdejšího šéfkuchaře Tomáše Kaliny s názvem, který opravdu nepřekvapí – Nudle. Jsou v ní v českém i anglickém jazyce recepty na třicet představitelných i nepředstavitelných nudlových jídel s bohatou fotografickou výpravou. Další důkaz toho, že v restauraci Noodles to s osvětou a propagací nudlí myslí zcela vážně.

Není třeba dodávat, že tento podnik, cílící ke světovosti, je důsledně nekuřácký, tedy s výjimkou otevřené letní zahrady. Zbývá tedy již jen zmínit kvalitu obsluhy: je v duchu interiéru podniku sice trochu neosobní, ale dokonale profesionální. Až by se dalo říci, že ji vlastně ani nevnímáte. Vaše pozornost je totiž plně soustředěna na talíř plný voňavých nudlí.

Autor: