Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Špaček: Když za sebe nechá muž zaplatit? To je vrchol buranství

Jídlo

  7:00
Jakých prohřešků se lidé obvykle dopouštějí v restauracích? A jak se má muž chovat na veřejnosti k ženě? Kdo vchází první, kdo objednává a platí? Přečtěte si další díl seriálu serveru Lidovky.cz o tom, jak se vyhnout trapným situacím v restauraci. Poradí mistr etikety Ladislav Špaček.

Ladislav Špaček foto: MAFRA - Michal Sváček

Lidovky.cz: Co považujete za největší prohřešek, kterého se lidé v restauracích dopouštějí?
Když se muž o partnerku v restauraci nestará. Muž - hostitel je povinen o ni pečovat, musí být na místě o 15 minut dříve. Nejstrašnější je, když přijde dáma do restaurace dřív než hostitel. Musí ji také pomoci z kabátu a uvést ji ke stolu, muž přichází totiž ke stolu jako první a ženu usazuje na společensky významnější místo. Často vidím burany, kteří si na takové místo sedají sami.

Seriál 'Jak se neztrapnit v restauraci':

Co je to gratinování? Jaké víno si objednat ke steaku z tuňáka? Jak se správně vyslovuje slovo "ratatouille" a co to je? Jaké vysoké spropitné dávat číšníkům? Server Lidovky.cz přináší seriál o tom, jak se vyhnout trapasům v restauracích. Přečtěte si předchozí díly:

 Lidovky.cz: Co to je za místo?
Místo zády ke stěně, s výhledem do prostoru. Když sedíte uprostřed místnosti, tak je to místo s výhledem do okna. Často si tam sedají muži, protože je to místo komfortnější a oni hledí svého pohodlí místo pohodlí společensky významnějšího doprovodu, tedy ženy, se kterou do restaurace jdou.

Lidovky.cz: Jaké je obvyklé buranství, kterého se ještě lidé v restauracích dopouštějí?
To je třeba špatné držení příboru. Řekl bych, že 90 % lidí neumí správně držet příbor. Stejně tak držet sklenice za tělo je barbarství. Ale to bych mohl pokračovat donekonečna.

Lidovky.cz: Je ještě něco, co třeba muži v restauracích obvykle nezvládají?
Neustále kolem sebe vidím, jak muž přichází do restaurace a neuvede ženu ke stolu. Muž si sedne dřív, než si sedne žena. Muž neví, co s ubrouskem. Začne jíst dřív než žena. To jsou drobnosti, ale když se takhle nahromadí, tak ta žena má jasný obrázek o úrovni toho muže. I kdyby byl jinak skvělý, tak tohle je pro tu ženu důležité, protože očekává, že muž se k ní bude chovat pozorně. Je to hrozná škoda, takhle se muži připravují o sympatie žen. A nejenom v osobním životě, takhle může třeba muž ztratit i klientku.

Lidovky.cz: Jak je to s placením? Existuje nějaké univerzální pravidlo?
Muž – hostitel by měl zaplatit, jestliže pozve ženu do restaurace. V drtivé většině případů by to tak mělo probíhat. Samozřejmě jsou výjimky. Třeba když se jedná o studentský vztah, kdy mají oba dva jen kapesné. Tam se mohou o zaplacení podělit. Nebo chlapec zaplatí restauraci a děvče třeba lístky do kina. V dalších případech ale platí muž, to by mělo být samozřejmostí.

Ladislav Špaček

Lidovky.cz: Existují i v tomhle pravidle výjimky?
Jestliže muž nechá zaplatit ženu, tak je to jen v případě, že ona ho pozvala třeba na pracovní oběd a očekává se, že to nebude její útrata, ale platí se z firemních peněz. Žena by měla předem naznačit, že to není její osobní útrata, aby se muž necítil v tísni. Jestliže se ale muž sebere a bez zaplacení odejde z restaurace, nebo dokonce nechá ženu zaplatit za sebe a přihlíží, tak to je vrchol.

Lidovky.cz: Co trapasy v restauracích, jak je řešit? Když nám třeba spadne jídlo z talíře?
Když nám spadne játrový knedlíček do klína, tak ho můžeme shodit pod stůl nebo vzít papírový ubrousek a zabalit ho. V takovém případě ho nepokládáme zpět na stůl, ale necháváme ho zabalený v klíně, než přijde číšník, aby odnesl nádobí. Pak nenápadně vložíme ubrousek i se soustem do prázdného talíře. A hlavně nedáváme nic najevo. Ani okolí by to nemělo komentovat. Když nám spadne příbor, v žádném případě ho nesmíme zvedat. Na zemi to prostě už není naše, to je personálu. Necháme to ležet, potom nenápadně ukážeme obsluze a oni už se o to postarají.

Lidovky.cz: A co když převrhneme červené víno na ubrus?
To je banalita, od toho tam ten ubrus je. Nedělejme z toho aféru, prostě přikryjeme ubrouskem a zavoláme obsluhu. Ta se o to už postará, to není žádná katastrofa. Horší je, když to víno svrhneme na dámu. Pak nezbývá nic jiného než akci ukončit.

Tahák s sebou!

 • Vcházení: Do restaurace vchází vždy jako první muž. Je to jediná výjimka. V ostatních případech má žena přednost. Pokud jdete v restauraci do patra, žena jde do schodů první, až po ní muž. Pokud scházejí dolů, první jde muž, až po něm žena.
 • Usazování: Muž pomůže ženě z kabátu, společně se nechají číšníkem uvést ke stolu. Muž jde první, protože ženu ke stolu vede. Pozor, první usedá vždy žena! Až po ní si sedá muž.
 • U stolu: Pouze malé psaníčko může žena položit na stůl, jinak patří kabelka vždy na sedadlo za ženu. Ta sedí pouze na první třetině židle, takže jí kabelka nijak nepřekáží.
 • Objednání: Jídla podle pravidel etikety objednává muž, ale není prohřeškem, pokud si žena objedná sama.
 • Obsluha: Na obsluhu nikdy nevoláme, na dálku navazujeme kontakt pouze pohledem. Nikdy si taky nepodáváme nic z vedlejších stolů. Pokud nám chybí příbor, sůl nebo ubrousek, vždy na to taktně upozorníme obsluhu.
 • Placení: Platit by měl vždy ten, kdo pozvání inicioval. Žena tak může za muže platit třeba při pracovním obědě, kdy zve svého klienta. Pokud jde o partnerskou schůzku, platit by měl vždy muž.
 • Spropitné: Pokud bylo vše v pořádku, spropitné činí klasických 10 % z ceny. Pokud ale jdete do dobré restaurace a konečný účet se přehoupne třeba přes tři tisíce korun, můžete dát spropitné nižší než 10 %.
 • Odcházení: Po zaplacení účtu pomůže muž ženě do kabátu, pouští ji první do dveří a podrží dveře.
 • Trapné situace: A co dělat, pokud se vám v restauraci stala nějaká trapná situace? Pokud převrhnete víno na bílý ubrus, upozorněte na to obsluhu. Když vám při jídle spadlo sousto na zem, nenápadně ho nohou odsuňte pod stůl. Pokud vám upadl příbor, požádejte číšníka o nový. Nikdy ho z podlahy nezvedejte!
Autor:

Právě čtete