Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Stále oblíbenější cider: nenápadná konkurence piva a vína

Jablečný cider - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jablečný cider - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Obliba cideru v Česku stoupá. Podle nově vzniklé Unie lokálních výrobců cideru za poslední rok přibylo jen v Praze asi 50 podniků, kde se tento alkoholický kvašený jablečný či hruškový nápoj prodává.

Podle Cyrila Holuba z unie jsou v Česku v současnosti tři větší výrobci cideru a více než desítka menších či příležitostných producentů. "Některé podniky nabízí i točený cider a na zimních trzích nahrazuje někdy horký cider se skořicí tradiční svařené víno," uvedl Holub. Spolu s ciderem zahraničních značek tím podle něj roste nenápadná konkurence tradičnímu pivu a vínu.

Zakladatelé unie

  • Zakladateli unie, která chce cider v Česku propagovat a hájit zájmy jejích členů, jsou jablářství F.H.Prager, vinařství Winepunk a společnost Cidrerie.
  • Inspirací pro její vznik zakladatelům byla asociace britských výrobců cideru. I díky jejímu působení je dnes prý 45 procent britské produkce jablek použito k výrobě cideru.

Cider je populární především v západní Evropě - v Británii, Irsku, Švédsku, Francii nebo Španělsku. Například v Anglii vzrostl prodej tohoto nápoje za posledních deset let o polovinu, zatímco konzumace piva ve stejném období o pětinu klesla.

Cider je oblíbený hlavně v Praze a mezi ženami

Podle informace z roku 2011 se například v Británii vyprodukuje 600 milionů litrů. V Česku je rostoucí zájem o cider především v kosmopolitní Praze a mezi ženami, které ovocný nápoj v řadě případů upřednostňují před pivem.

Recepty na výrobu ciderů se liší podle krajů i rodinných tradic. Velkou roli hraje to, jaká jablka a jaké technologie se použijí. Některé cidery jsou čiré, jiné perlivé, jiné tiché; některé mají hodně zbytkového cukru a málo alkoholu, jiné naopak, uvedl Holub.

ČTĚTE DÁLE:

Některé cidery podle něj mají zhruba jen jedno procento alkoholu, existují však výrazně silnější nápoje s obsahem alkoholu až 8,5 procenta.

Roční produkce cideru v Česku je aktuálně odhadována asi na 100 000 litrů. Ve srovnání s výrobou piva je však zanedbatelná. I přes pokles způsobený ekonomickou krizí uvaří tuzemské pivovary kolem 18 milionů hektolitrů pěnivého moku ročně.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...