Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Televizní vaření letí. V porotě zasedne i Pavel Maurer

Jídlo

  12:00aktualizováno  13:12
Gastronomické televizní pořady jsou velice populární. Jejich fanoušci se mohou těšit na novou reality show s názvem Recept na bohatství. Do odborné poroty zasedl i vydavatel publikace Maurerův výběr Grand Restaurant Pavel Maurer. Vítěz soutěže obdrží 50 tisíc euro a možnost nabízet svůj produkt v supermarketech po celém Česku a Slovensku.

V porotě gastronomické reality show usedl slovenský šéfkuchař dvou restaurací v Rakousku Michal Rabina (vlevo), ředitelka vydavatelství Ringier Axel Springer Libuše Šmuclerová a vydavatel publikace Maurerův výběr Grand Restaurant Pavel Maurer. foto: TV Barrandov

Televizní pořady o gastronomii:

 • Ano, šéfe!
  zábavný gastronomický pořad televize Prima, hlavním aktérem je šéfkuchař Zdeněk Pohlreich
 • Babicovy dobroty
  pořad o vaření na TV Nova, který vede kuchař Jiří Babica
 • Česko na talíři
  kulinářský pořad televize Prima s Danielou Šinkorovou a šéfkuchařem Jaroslavem Sapíkem, zaměřuje se na českou gastronomii
 • Kluci v akci
  gastronomický pořad České televize, ve kterém vaří dvojice kuchařů - Ondřej Slanina a Filip Sajler
 • Na nože
  česká kuchařská reality show, kterou vysílala televize Prima. Pořad moderoval šéfkuchař Zdeněk Pohlreich, autorka mnoha kuchařek Eva Filipová a majitel pražského kulinářského institutu Roman Vaněk.
 • Pod pokličkou
  televizní České televize pořad věnovaný vaření. Kromě gastronomie se zaměřuje i na zdraví
 • Prostřeno
  kuchařský pořad televize Prima, kdy diváci mohou nahlédnout do domácností soutěžících. Ti předvádí své nejlepší recepty a mezi sebou soupeří o finanční odměnu
 • S Italem v kuchyni
  kuchařská show televize Prima, ve které vystupuje italský kuchař Emanuele Ridi. Do pořadu si obvykle zve zajímavé hosty

Do pořadu se mohl přihlásit kdokoliv z amatérských kuchařů či kuchařek se svým originálním nebo regionálním receptem v kategoriích – polévky, předkrmy, národní speciality, dezerty, dorty, mezinárodní speciality, různé...

Pořadem provází Adela Banášová a Petr Vágner. V porotě zasedla generální ředitelka vydavatelství Ringier Axel Springer Libuše Šmuclerová, uznávaný slovenský šéfkuchař dvou restaurací v Rakousku Michal Rabina a vydavatel jediného nezávislého průvodce po českých restaurací Pavel Maurer.

"Z toho co jsem zatím zažil v pořadu, mám pocit, že Slováci mají větší cit pro lokální suroviny a pokoru k jednoduchým sezónním jídlům," říká Pavel Maurer.

Z 1 500 přihlášených bylo vybráno 472 receptů. Castingy probíhaly v Praze, Bratislavě, Brně, Košicích a často byly doprovázeny silnými emocemi. "Když mi něco nechutná, tak to raději rychle zapomenu. Pro mě byly nepřijatelné pokrmy, ve kterých byly evidentně umělé ingredience. Na to jsem citlivý," říká Maurer.

Pokrmů ochutnali porotci skutečně mnoho: "Za jeden víkend jsme ochutnali asi 160 jídel. Mám pocit, jako bych v sobě měla malý kontejner," prozradila porotkyně Libuše Šmuclerová.

Za pravdu jí dali i ostatní porotci: "Jsem zvyklý ochutnávat, ale tolik špatných jídel najednou jsem ještě neochutnal," dodal šéfkuchař Michal Rabina.

Pavel Maurer, milovník dobrého jídla a vydavatel příručky Grand Restaurant.

A jaký recept nejvíce zaujal? "Jedli jsme v Čechách a na Slovensku hodně blafů. Ale například jsem ochutnal párance od jedné paní ze Slovenska - vynikající, jednoduché, levné a bylo v tom srdce! Nadchla mě také polévka, ve které byly čerstvě natrhané houby a to je to, co já oceňuji," řekl porotce Maurer.

Recept na bohatství se bude vysílat každé pondělí od 20.00 na TV Barrandov nebo TV JOJ. První díl diváci uvidí už 27. srpna. Finále proběhne 3. prosince 2012. Vítězný produkt bude vzápětí připraven pro širokou distribuci.

Autor: