20. srpna 2010 11:46, aktualizováno  11:47 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Tuzemské víno a burčák bude letos vzácnost, úroda je poloviční

Burčák (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burčák (ilustrační foto) | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA České víno ročník 2010 se stane nedostatkovým zbožím. A burčáku bude letos na trhu mnohem méně než v minulých letech.

Domácí vinaři totiž bojují s neobvykle nízkou úrodou, kterou způsobilo nepříznivé počasí a záplavy. "Někteří přišli prakticky o veškerou úrodu," říká Jan Vrba, majitel Vinného sklepa U Vrbů v Hustopečích na Břeclavsku.

Letošní sklizeň hroznů vinné révy by mohla být v Česku oproti předchozímu roku téměř poloviční. A pokračovat tak bude i pokles produkce domácích vín.

Zatímco v roce 2008 si vinaři mnuli ruce nad rekordní sklizní o objemu 98 tisíc tun, ze které vyprodukovali 840 tisíc hektolitrů vína, loni již sklizeň klesla o třetinu na 68 tisíc tun hroznů. A zhruba o třetinu klesla i produkce vína (570 tisíc hektolitrů).

Pakliže by se negativní prognózy vinařů potvrdily, urodilo by se v Česku letos zhruba kolem 45 tisíc tun hroznů. Vína české provenience by tak mohlo být vyprodukováno jen zhruba 370 tisíc hektolitrů.

Velký pokles úrody již brzy pocítí milovníci populárního burčáku, na trhu se ho pravděpodobně objeví výrazně méně než v jiných letech.

"V situaci, kdy je málo hroznů, mohou některá vinařství upřednostnit výrobu hotového vína s vyšší přidanou hodnotou," řekl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Díky silné zahraniční konkurenci by ani nízká úroda neměla vést ke zdražení vína v obchodech.

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?