Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jídlo

Prasata v dece, chobotnice i nakládaná ovčí hlava. Svátky obžerství se blíží, co všechno se jí v Evropě?

Ovčí hlava | foto: WIKIMEDIA COMMONS

Premium Doporučujeme
Svátky oslavující narození Krista s sebou přinášejí obžerství, prostá jídla i zcela bizarní pochoutky. Nemusíme za nimi jezdit na druhý konec světa. Stačí zůstat v Evropě. Víte třeba, ve které zemi si lidé pochutnávají na prasatech v dece? Který slavný český šlechtický rod propagoval šnečí delikatesy a kde si každoročně smlsnou na vánoční chobotnici?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Katharine Hepburnová tvrdila, že když budeme dodržovat všechna pravidla, přijdeme o veškerou zábavu. Měla pravdu. Pokud jde o výběr hlavního chodu na štědrovečerní večeři, existuje pouze jedno pravidlo, které nikdy nesmíme porušit – a to je dbát na to, aby chutnalo. Ať už budeme cestovat v čase, nebo prostoru, vždy se najde nějaká pochoutka, nad kterou nám zůstane rozum stát. Zkrátka, proti gustu žádný dišputát. Nejdůležitější je, abychom, až vyjde první hvězda na nebi, seděli u jednoho stolu s těmi, které máme rádi.

Vánoce patří z pohledu gastronomie k nejslavnostnějším příležitostem k hodování. Skoro by se dalo říci, že jsou symbolem požitků a nabírání kil, i když se stále najdou končiny, kde vládne ryze postní styl. Většina zemí na světě se však může pochlubit pokrmy, které se podávají především na Štědrý den a bez kterých si dvacátý čtvrtý prosinec neumíme ani představit.

O to podivnější se nám může zdát skutečnost, že jsou chronicky známé lahůdky na sváteční tabuli leckdy novinkou z poslední doby. Smažený kapr například vůbec není český vynález. Připlaval k nám z Rakouska a pravidelně se o Vánocích servíruje až od druhé světové války.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat