Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jídlo

Vinobraní bude letos později, zrání hroznů zpomalilo chladnější a deštivější léto

Vinobraní na Pálavě. foto:  Petr Topič, MAFRA

Brno - Nejméně o dva týdny později než loni začne na jihu Moravy hlavní část letošního vinobraní. Důvodem je chladnější a deštivější léto i začátek září, hrozny mají ještě nízkou cukernatost a k dozrání potřebují slunečné dny a chladné noci, řekli oslovení odborníci i zástupci vinařů.
  13:02

„Hlavní sklizeň začne podle mého odhadu až poslední týden v září, tedy později než v uplynulých pěti teplých letech. Hrozny při deštích natáhly vodu a cukernatost je tak ještě nízká. Pokud ale vyjde předpověď počasí, měla by se v průběhu příštího týdne zvýšit,“ poznamenal prezident Svazu Vinařů Tibor Nyitray.

Jak poznamenal Pavel Pavloušek z Ústavu vinohradnictví a vinařství Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity, vinobraní se tak letos vrací ke svým tradičním termínům. „Potřebujeme ještě aspoň týden tepla a slunečného počasí. Vinobraní bude trvat do přelomu října a listopadu, jen mám obavu, aby pak v noci neklesaly teploty pod nulu a nezmrzly listy,“ dodal Pavloušek.

Nízkou cukernatost hroznů ukazuje i pravidelná předsběrová analýza, kterou na začátku každého týdne zveřejňuje firma BS Vinařské potřeby. Cukernatost dosahovala maximálně 18 stupňů a jen u některých odrůd, za zralé se obvykle považují bílé hrozny s cukernatostí 21 stupňů a modré s cukernatostí 22 stupňů.

Míra cukernatosti hroznů se liší nejen podle odrůdy, ale i místa, kde hrozny dozrávají. Zatímco Veltlínské zelené z Lednice mělo na začátku týdne cukernatost 11 stupňů, stejná odrůda testovaná na Strážnicku měla 14 stupňů.

Na jihu Moravy momentálně neřádí žádná vážnější choroba révy vinné, vinohradníci ale i nadále čelí u révy houbové nemoci ESCA, na kterou zatím odborníci nenašli žádný spolehlivý lék. „Tato nemoc k nám přišla s oteplováním, zřejmě sem byla zavlečena se sazenicemi ze zahraničí a dařilo se jí hlavně v teplých letech,“ poznamenal Nyitray.

Výzkumu této nemoci se věnují i odborníci na Mendelově univerzitě. „Na konci roku snad bude hotová metodika, která by měla pomoci v boji s touto chorobou. Zatím se zdá, že se do keřů dostává v místech, kde kmen poškodí mechanizace ve vinohradu,“ uvedl Pavel Pavloušek.

Výskyt nemoci ESCA se podle něj s letošním chladnějším počasím ale významněji nesnížil. „Hodně to ale souvisí se stresem rostlin, který může být naakumulovaný. Pak by se důsledky letošního počasí projevily až v dalších letech. Keře letos jsou vitálnější a budou mít lepší šanci chorobám čelit,“ doplnil Pavloušek.

V České republice je podle posledních údajů 18.111 hektarů vinic, pouze 677 hektarů vinic je v Čechách, zbytek na Moravě. Z podoblastí znojemské, mikulovské a velkopavlovické leží většina na území jižní Moravy, jen malá část zasahuje do kraje Vysočina. Podoblast slovácká leží na území Jihomoravského a Zlínského kraje.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...