Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Vinobraní na Grébovce bude v duchu Starých pověstí českých

Vinobraní - ilustrační fotografie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vinobraní - ilustrační fotografie | foto: MAFRA - Anna Vavríková

PRAHA Vinobraní v pražské Grébovce se letos bude odehrávat v duchu Starých pověstí českých. Tradiční akce, které se Praha 2 snaží každoročně dát jiný hlavní motiv, se letos uskuteční v pátek a sobotu 27. a 28. září. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek řekla starostka městské části Jana Černochová (ODS). Kromě ochutnávek burčáku či vín budou připraveny hudební nebo divadelní představení.

"Hlavní dominující postavou vinobraní je samozřejmě osobnost Aloise Jiráska, který žil u nás v Praze 2 na Vyšehradě před 110 lety," řekla Černochová. Proto každý Alois nebo každý Jirásek, který v sobotu na Grébovku zavítá, dostane skleničku burčáku zdarma. "Když to bude osoba, která se bude jmenovat Alois Jirásek, dostane dvě sklenky," dodala starostka.

ČTĚTE TAKÉ:

Vinobraní začne v pátek 27. září na náměstí Míru, kde budou umístěny vinařské a řemeslné stánky a kde bude hrát cimbálová muzika. Hlavní program se bude tradičně konat v nově opravených Havlíčkových sadech, tedy v takzvané Grébovce.

Pro návštěvníky, kteří nebudou muset platit žádné vstupné, budou připraveny tisíce litrů burčáku jak přímo z vinohradů z Grébovky, tak i ze všech vinařských podoblastí Moravy. Loni se při akci vypilo asi 25 tisíc litrů burčáku a přišlo asi 20 tisíc návštěvníků. Pořadatelé si letos přejí tento výsledek překonat. Úspěch akce bude hodně záležet na počasí.

Podle vinařů je letošní úroda kvůli studenému jaru a suchému létu o dva až tři týdny opožděná. Burčák tak proto budou muset o něco dosladit. Doufají, že v následujících týdnech ještě slunce pomůže kvalitu hroznů zvýšit.

Burčák i kapely

Kromě možnosti ochutnávky více než desítky burčáků z různých českých a moravských vinohradů se návštěvníci mohou těšit na doprovodný program. Vystoupí zpěvák Pavel Dobeš, Kamil Střihavka nebo rocková legenda Progres. Zábava bude připravena i pro děti. "Budou moct například dovést Šemíka k Vyšehradu, vysvobodit Kazi a Tetu nebo rybařit jako Přemysl ve Vltavě," dodala Černochová.

Jiráska připomenou také divadelní hry, například Libuši to sluší v podání Evy Hruškové a Jana Přeučila. Návštěvníci si mohou prohlédnout vilu podnikatele Moritze Gröbeho. Vyhodnocena bude soutěž o nejkrásnějšího psa Prahy 2, kterou vyhlásila radnice.

V Grébovce se každoročně sklidí kolem 13.000 kilogramů hroznů, z nichž se získá přibližně 9000 litrů vína. Na letošní Národní soutěži vín získalo víno z Grébovky několik ocenění.

V minulosti se konalo na Vinohradech pouze jedno vinobraní, které společně pořádaly městské části Praha 2 a 3. V posledních letech si ale obě radnice připravují vlastní oslavy vína. Praha 3 letošní vinobraní naplánovala na tento pátek a sobotu.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...