Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Vnitřnosti jsou neprávem přehlíženy. Češi se jich trochu bojí, říká šéfkuchař

Petr Hajný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Hajný | foto: Ateliér Kalina

Vaření je jeho velkou vášní, má rád klasickou, poctivou kuchyni a v současné době vaří v restauraci Ateliér Kalina. „Přál bych si, aby veřejnost začala brát jídlo jako zážitek a ne jen naplnění žaludku něčím - jedno čím. Bez jídla by člověk nežil, ale dá se žít kvalitně a stravovat také tak. Proto doufám, že česká gastronomie bude v budoucnosti vzkvétat, co se kvality týče,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Petr Hajný.

Lidovky.cz: Ví se o vás, že jste chtěl být původně automechanikem. Proč jste se nakonec rozhodl pro gastronomii? Nelitoval jste toho výběru někdy?
Ano, je to tak. Táta byl automechanikem, vzbuzovalo to ve mně klučičí sny. Na druhou stranu mě bavilo pomáhat mamce v kuchyni. Osud a rodiče tomu tak chtěly a dráha automechanika mi byla zapovězena. Nikdy jsem toho rozhodnutí nelitoval, jsem spokojen a svou práci beru i jako svého koníčka. Vaření je součást mě.

Lidovky.cz: Vaším krédem v kuchařině je především snaha o to, aby host poznal, co má na talíři. Experimentoval jste někdy například s molekulární kuchyní?
Samozřejmě jsem si to vyzkoušel, ale není to můj šálek kávy. Raději upřednostňuji klasickou, plnohodnotnou kuchyni.

Lidovky.cz: Vařil jste v zahraničí? Co nejdůležitějšího jste se za ta léta o gastronomii naučil?
Nevařil, jen nějaké stáže. Miluju českou kuchyni, tak jsem svou praxi rozvíjel a rozvíjím v České republice. Asi pokoru, myslím, že je to jedna z nejdůležitějších věcí, která je v kuchyni potřeba.

Lidovky.cz: Máte nějaký profesní sen?
Aby veřejnost začala brát jídlo jako zážitek a ne jen naplnění žaludku něčím - jedno čím. Bez jídla by člověk nežil, ale dá se žít kvalitně a stravovat také tak. Proto doufám, že česká gastronomie bude v budoucnosti vzkvétat, co se kvality týče.

Lidovky.cz: Jaký jste šéf? Křičíte někdy v kuchyni, nebo jste spíše zastáncem toho, že se dají problémy řešit v klidu? 
Dřív jsem křičel, ale myslím, že se tím nic moc nevyřeší, spíš to řeším s klidem. Samozřejmě, že někdy je potřeba zvednout hlas, to je jasné. Ale těmto situacím se snažím předcházet.

Lidovky.cz: Která česká restaurace by si podle vás zasloužila michlinskou hvězdu?
Pokud se bavíme o jedné hvězdě, ta se prý dává hlavně za kuchyň, takže budu jmenovat šéfkuchaře. Za mě jí měl dávno mít Honza Punčochář, Mirek Kalina a momentálně dělá super věci Marek Šáda. Mám prostě rád klasickou, poctivou kuchyni, proto jsou tito pánové mými favority.

Lidovky.cz: Která surovina je podle vás neprávem přehlížená?
Za mě to jsou vnitřnosti. Myslím si, že tuzemská klientela se jich stále trochu bojí. A když není poptávka, tak je restaurace moc nenabízejí, a to je škoda. Je v nich velký potenciál.

Lidovky.cz: Nedávno jste se stal šéfkuchařem v Ateliéru Kalina. Co vaše nové menu? Prozradíte, jak bude vypadat?
Doufám, že bude vypadat dobře a ještě lépe chutnat. Víc vám neprozradím, přijďte ochutnat. 

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...