Pátek 18. června 2021svátek má Milan 15 °C skoro jasno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Klepání hlavou, škrábání uší. Jak poznat ušní polypy u kočky?

Ušní polypy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ušní polypy (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Klepe vaše kočka hlavou, škrábe se v okolí ušního boltce, špatně polyká nebo má dechové potíže? Zajděte s ní k veterináři – může mít ušní polypy. Ty mohou mít za následek těžké poškození ušního bubínku zvířete.

Polypy si lze představit jako výchlipky sliznice, které prostupují do dutiny zvukovodu a svou přítomností způsobují mechanické narušení prostředí se vznikem zánětlivých stavů. Postižené mohou být kočky všech věkových kategorií, především však kočky mezi prvním a čtvrtým rokem věku. Někdy je ušní polyp bohužel správně diagnostikován až ve věku, kdy je kočce již 10 a více let. Tyto kočky většinou měly celoživotní zánět v uchu.

Jak se onemocnění projevuje?

Přesná příčina ušních polypů není známa, ale teorie naznačují, že jsou výsledkem zánětlivé reakce. Polypy nejsou často ihned rozpoznány, a tak je zvíře opakovaně léčeno lokálními antibiotiky, kortikoidy, preparáty proti kvasinkám či ušnímu svrabu. To vše ve většině případů bez zlepšení stavu pacienta.

Ilustrační foto: Britská kočka.


Kočka je při výskytu polypů vyrůstajících ze středního ucha hluchá na postiženou stranu, jelikož je poškozen bubínek a jsou utlačovány sluchové kůstky. Kočka může klepat hlavou nebo se škrábat v okolí ušního boltce. Ucho může být na pohmat bolestivé, případně má hnisavý anebo krvavý výtok. Někdy může postižený jedinec naklánět hlavu na stranu a mít poruchy koordinace chůze. Také může mít pokleslé horní víčko, zúženou zorničku a třetí víčko může částečně překrývat oko. Tyto příznaky obvykle začínají pomalu a stávají se chronickými s omezenou reakcí na běžnou léčbu.

Polypy mohou také růst ze středního ucha přes Eustachovou trubici do nosních dutin a krku. Kočky s polypy v těchto místech mohou mít potíže s dýcháním nebo polykáním.

Jak se ušní polypy diagnostikují?

Diagnóza je obvykle založena na důkladném vyšetření zvukovodu otoskopem, kdy je světelný zdroj zavedený přímo do ucha a přes lupu lze vidět světle růžové masy. U koček s opakovaným zánětem zvukovodu by měl veterinární lékař zvíře vždy vyšetřit s cílem vyloučení ušního polypu.

Někdy potřeba kočku k vyšetření sedovat. Pro usnadnění vizualizace polypu je někdy nutné zvukovod propláchnout a vyčistit od hnisu a jiných nečistot. Jakmile je polyp nalezen, je možné provést biopsii pro vyloučení nádoru dlaždicových buněk. Rentgen hlavy může také pomoci identifikovat patologii středního ucha. Nezbytné je odebrat vzorek na mikrobiologické vyšetření.

Léčba polypů

Léčba je obvykle chirurgická. Vzhledem k tomu, že polypy jsou většinou připevněny pouze tenkou, dlouhou stopkou lze je snadno odtrhnout. Pokud však není odstraněna základna polypu 50 % až 75 % polypů v uchu znovu naroste za 1 až 8 měsíců. Z tohoto důvodu se doporučuje složitější chirurgický zákrok nazývaný bullektomie – operace, při které se odstraní část kosti, která obklopuje vnitřní ucho. Je-li proveden tento zákrok, opětovný výskyt polypu je extrémně vzácný. V závislosti na vyvolávající příčině nebo přítomnosti infekce, se následně mohou podávat antibiotika po dobu několika týdnů po provedení chirurgického zákroku.

Pooperační péče a prognóza

Některé kočky mohou mít po operačním zákroku přechodné neurologické poruchy (pokles horního víčka, přetažení třetího víčka přes oko, zúženou zorničku nebo dokonce nekoordinovaný pohyb a potíže při chůzi). Ve většině případů tyto příznaky odezní během několika týdnů.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!