Z cirkusu udělal safari. Byla to jediná možnost, jak přežít koronavirus, říká maďarský podnikatel![]() |
„Už máme první psy od lidí, kteří se ocitli v zoufalé životní situaci a nejsou schopní se o zvířata postarat. Zatím jde o pár jedinců, ale předpokládám, že během příštích měsíců se jejich počet zvedne,“ řekla pro Lidovky.cz Andrea Kolmanová z víceúčelového zařízení Borovno, jehož součástí je i útulek pro psy sídlící poblíž Plzně.
Naráží na predikce ekonomů, že lidé budou mít i kvůli propouštění ze zaměstnání coby důsledku koronakrize čím dál hlouběji do kapsy; podle některých expertů má míra nezaměstnanosti oproti začátku roku stoupnout nejméně dvojnásobně.
Přitom uplynulé měsíce patřily z hlediska útulků pro zvířata k těm lepším. Restrikce zavedené kvůli koronaviru „uvěznily“ mnohé lidi doma – a rozptýlení v monotónně plynoucích dnech pak hledali třeba i ve společnosti němých tvářích. Některé útulky se tak díky zvýšenému zájmu o jejich „klienty“ stihly vyprázdnit. Kupříkladu ve zmíněném Borovnu zaznamenali během nouzového stavu zvýšenou poptávku po opuštěných psech. Zájem kulminoval zhruba před měsícem a neutuchá. Dobrou zprávou je, že z nových domovů se jim dosud nevrátil ani jeden udaný čtvernožec. V péči útulku zbyli především jedinci, které kvůli jejich vlastnostem lidé nechtějí, tedy například pitbulové.
Kožešinoví byznysmeni ze zakázaných farem mohou dostat nemalé odškodnění. Ceny zvířat vyvolávají rozpaky![]() |
Barbora Tocauerová, předsedkyně Moravskoslezského spolku na ochranu zvířat, který pomáhá najít pro domácí mazlíčky nový domov, potvrzuje: „Zájem o adopci psů a koček byl v porovnání s běžným předvirovým stavem enormní. A stále trvá. Vracelo se nám opravdu jen minimum zvířat, přitom jsem čekala opak. Ale díkybohu se to nestalo.“ I ona se však obává, že v září nastane zlom.
„Teď jsou před rodinami dva měsíce letních prázdnin, k normálu se život vrátí až po nich. Děti půjdou do školy, rodiče do práce – hrozí, že se o mazlíčka rázem nebude mít kdo starat. Já však doufám, že jsme vybrali zodpovědné a spolehlivé nové páníčky a že se nám ani na podzim zvířata nezačnou vracet. Ono pár měsíců trvá, než člověk svého nového společníka rozmazlí, tím ho zkazí, čímž začínají problémy. A to je i doba, kdy se vracejí zpět,“ popsala Tocauerová.
Po koťatech se zaprášilo
„O některé psy se v průběhu nouzového stavu zajímalo i deset potenciálních majitelů,“ potvrdil Pavel Šoba, mluvčí Městské policie v Brně, jež zároveň provozuje zvířecí útulek. A zájem byl i o kočky. „Když jsme na naší webové stránce nabídli k adopci tři koťata, do třiceti minut si je lidé zamluvili a přihlásili se i náhradníci. Nový domov snáz hledají dokonce i starší kočky,“ řekla Jana Kohoutová z Útulku Šanta kočičí, který působí v Praze.
Zoologické zahrady v Česku chrání zvěř před koronavirem. Nebezpečí hrozí hlavně primátům a šelmám![]() |
Zvýšený zájem lidí o němé tváře na jaře registroval i Útulek Tibet, zvířat však do rodin nakonec poslal jen několik – budoucí majitele pečlivě vybírali, aby eliminovali riziko nechtěných návratů. „Spousty lidí chtěly zvířátko hned. Nám však bylo jasné, že to nevěstí nic dobrého a že lidé jen chtějí využít volného času, který najednou mají. Jenže co potom, že?“ uvedla Bětka Blažková z útulku na jižní Moravě.
Do nových domovů putovala i zvířata nakoupená ve zverimexech. Kupříkladu síť prodejen s potřebami pro domácí mazlíčky Pet Center zaznamenala během nouzového stavu více než čtvrtinový nárůst prodeje drobných domácích zvířátek – králíků, morčat, křečků či křečíků. „Z konzultací se zákazníky vyplynulo, že se jednalo převážně o nové chovatele. Lidé v tomto období také častěji nakupovali zvířátka svým rodičům seniorům, aby jim období karantény udělali příjemnější a snesitelnější,“ řekla Lenka Harudová, mluvčí společnosti Pet Center.