Středa 26. února 2020svátek má Dorota 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Psi mi zaberou veškerý čas, je to životní styl, říká český musher

Psí spřežení - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Psí spřežení - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

DEŠTNÉ V ORLICKÝCH HORÁCH Veškerý volný čas věnuje svým psům přední český a evropský musher Roman Habásko ze severočeských Podbořan. Tréninku, závodům a starání se o sibiřské husky podřizuje i své podnikání v drobné kovovýrobě, kdy se zakázky z podzimu a zimy snaží odsouvat na jaro.

„Je to můj životní styl. Člověk na saních myslí na úplně něco jiného,“ řekl Habásko poté, co si připsal další vítězství v pětidenním závodě psích spřežení Šediváčkův long v Orlických horách.

„Na podzim a v zimě potřebuji mít volno, abych mohl jen trénovat a závodit se psy. Vše začíná již v srpnu, kdy při chladných večerech a ránech můžeme vyrazit na krátké dvacetiminutové tréninky. Jak se víc a víc ochlazuje, tak přidáváme kilometry,“ řekl. Při trénincích psí spřežení táhne kárku nebo tréninkový vozíček.

Na podzim jsou tréninky intenzivnější a trvají kolem dvou hodin a jejich délka je ke 30 kilometrům. „Víkendy trávíme na kárových přípravných závodech. Občas se jedeme poměřit s konkurenci do zahraničí. V listopadu a prosinci přicházejí hlavní tréninky, které trvají od dvou až do sedmi hodin,“ řekl. S prvním sněhem se šestačtyřicetiletý Habásko stěhuje se psy do Abertam v Krušných horách.

Orlický Šediváčkův long, který měl letos délku až 250 kilometrů, pokládá za náročný závod. „Šediváčkův long není procházka růžovým sadem. Chce to intenzivní přípravu, pravidelný trénink, správně krmit a nebát se. Pak se dá závod dokončit,“ míní.

Psí spřežení.

Sám měl z letošního závodu jisté obavy, protože jeho smečka 12 sibiřských husky prochází generační obměnou. „Z původního týmu, s kterým jsem tady jezdil posledních osm let, zůstali čtyři psi a osm je nováčků. Měl jsem obavu, jak to budou zvládat, ale dopadlo to na jedničku, poprali se s tím skvěle,“ řekl. Letošním vrcholem pro Habáska bude 300 kilometrů dlouhý závod psích spřežení ve švédském městě Särna.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?