Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Varšavští strážníci jeli pro zraněného psa, narazili na vlka

Vlk (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlk (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

VARŠAVA Překvapení čekalo varšavské strážníky v jedné ze čtvrtí polského hlavního města, kam je místní obyvatelé přivolali kvůli zraněnému psu, belhajícímu se po ulici. Na místě ale hlídka zjistila, že poraněné zadní tlapy nemá pes, ale dospělý vlk. O pondělní příhodě informovala televize TVN 24 na svém webu.

„Strážníci na pomoc zavolali myslivce z městských lesů, který zajistil odchyt zraněného vlka,“ uvedla stanice s tím, že zraněné zvíře skončilo v útulku, kde jej ošetřil veterinář.

Vlci se před čtyřmi lety - poprvé po půlstoletí - objevili v Kampinoském národním parku u polské metropole. Ochránci přírody vnímali přítomnost predátorů jako známku toho, že ekosystém je v pořádku, a od smečky si slibovali, že poklesnou počty divokých prasat. Auto v březnu 2017 srazilo jednoho již dospělého vlka, ale veterináři jej dali do pořádku. Experti tvrdí, že zraněný vlk pocházel z vlčat, která se narodila již v bezprostředním sousedství metropole.

Na českém území odhadem žije asi 50 vlků. Také v českých zemích byli poslední vlci odstřeleni na přelomu 19. a 20. století. Na území ČR se vlci začali vracet v polovině 90. let minulého století, v Beskydech byl například poprvé prokazatelně pozorován v roce 1994. Zvířata pravděpodobně přišla ze Slovenska.

Vlci v Česku

Kromě Beskyd se vlci postupně objevili v Jeseníkách a Rychlebských horách, dále v Lužických horách, v Krkonoších, v okolí Máchova jezera na Českolipsku, na Šluknovsku a Děčínsku, na Broumovsku, ale i na Šumavě a v Krušných horách. Vlci v českých horách pocházejí podle odborníků z Německa a Polska.

Přínosem vlka v krajině je podle ochránců přírody regulace přemnožených zvířat, jako jsou divoká prasata, daňci, jeleni a srnci. Negativní stranou návratu vlků jsou škody, které způsobují především chovatelům hospodářských zvířat, hlavně ovcí. Na člověka vlci podle odborníků neútočí.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR TEST ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč