Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Začínáme běhat se psem? Zkuste canicross

Čím lepší základy vybudujete, tím déle a více z nich budete těžit. Připravili... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čím lepší základy vybudujete, tím déle a více z nich budete těžit. Připravili... | foto: Šimon Cipro

PRAHA Máte doma psa, jste běžci a chcete si rozšířit běžecké horizonty? Zkuste běh se psem neboli canicross. Možná to bude láska na první pohled a rozšíříte řady běžců, kteří běh bez psa zradili a na plný úvazek začali běhat se svým čtyřnohým kamarádem.

Trénink canicrossu je jednoduchý. Má ale svá specifika a nejdůležitější je nezkazit začátek. Čím lepší základy vybudujete, tím déle a více z nich budete těžit. Připravili jsme pro vás výběr toho nejdůležitějšího do vašich canicrossových začátků.

Co to vlastně canicross je?

Když se řekne běh se psem, většina lidí, kteří se s canicrossem ještě nesetkali, si představí běžce, kterého doprovází pes. To je ovšem představa vzdálená tomu, co canicross doopravdy je.

Když se řekne běh se psem, většina lidí, kteří se s canicrossem ještě...
V canicrossu není pes jen parťákem, ale svým tahem běžci pomáhá k plynulejšímu,...

V canicrossu není pes jen parťákem, ale svým tahem běžci pomáhá k plynulejšímu, snazšímu nebo rychlejšímu běhu. Někteří psi tahají hned, jak se obléknou do speciálního tažného postroje, jiní se to musí nejprve naučit. Žádná omezení velikostí psa nebo rasou ovšem nejsou. Canicross je pro všechny psy.

Nechci zhubnout, chci jen běhat

K běhu mají psi, narozdíl od lidí, jedinou motivaci a tou je zábava. Neběhají, aby shodili přebytečná kila, neběhají pro vítězství a nechtějí si nic dokazovat. Psi běhají jen tak, pro zábavu a pro radost z pohybu. Jak je to jednou bavit přestane, je konec. Vykašlou se na to a přestanou tahat.

“Viděl jsem spoustu psů, kteří byli výbornými tahouny a měli před sebou skvělou sportovní kariéru, ale pánečci je přetrénovali a oni pak už tahat prostě nechtěli. Sám jsem takovou chybu na začátku udělal a nikomu bych její opakování nepřál,” říká k tomu Šimon Cipro ze serveru behejsepsem.cz.

Do začátku vám pomůžou jednoduchá pravidla:

  • nezačínejte s tréninkem tahání dříve než v roce věku
  • netrénujte dlouhé vzdálenosti
  • připravte psovi co nejpestřejší trénink
  • pořiďte si kvalitní vybavení, které je psovi pohodlné (např. Non-stop dogwear)
  • Dopřejte psům dětství

Nemá smysl začínat s tréninkem štěňat dříve než dozrají po psychické i fyzické stránce. Rozhodně to ale neznamená, že by štěně mělo ležet na gauči nebo být zavřené na zahradě. Naopak. Berte ho s sebou běhat na volno, potkávejte se s jinými psy, choďte na výcvik pro štěňátka. Připravte ho na život a vybudujte si s ním vztah. Bohatě se vám to vrátí i ve společném sportování.

Jak poznáte, že je pes dospělý? U každého psa je to individuální. Zjednodušeně platí, že čím větší plemeno, tím později dospívá. V roce věku může ale většina psů začít trénovat. Více jsme o tom psali zde.

Méně je vždycky více

Zapřahání (tahání) trénujte zpočátku jen velmi zlehka. Na začátku jde jen a pouze o to, aby si váš čtyřnožec zvykl na postroj a pochopil, co se od něj očekává. Postroj má být pro psa jako červený hadr pro býka. Jakmile mu ho obléknete, rozsvítí se mu v hlavě nápis: “Jde se běhat, takže žádné očuchávaní, čurání, hraní si s psími kamarády.”

Trénink canicrossu je jednoduchý. Má ale svá specifika a nejdůležitější je...

Musíte postupovat pomalu, než se do této fáze dostanete. Na začátku bohatě stačí pár desítek nebo maximálně stovek metrů. Během nich ale psovi nedovolte, aby se čímkoliv rozptyloval. Nikdy na psa netlačte a motivujte ho pozitivně. Dělej, táhni nebo dokonce fyzické tresty nejsou rozhodně ten správný přístup. Vzdálenost postupně prodlužujte.

Pestrost nade vše

Poslední bod je pestrý trénink. I zde se ke slovu dostává motivace. Psí atleti se psychicky unaví mnohem rychleji než lidé. Je proto důležité, aby byl trénink co nejpestřejší a čtyřnožce vždy bavil. Střídejte proto

  • různá místa
  • různé typy povrchu
  • různé délky tréninku
  • různé sparing partnery.

Trénink canicrossu je jednoduchý, v tom je jeho krása. Stačí dodržet pár základních pravidel a otevřou se před vámi nové běžecké horizonty a výzvy. Pro úplné začátečníky, kteří nemají s výcvikem psa pro běhání žádné zkušenosti, pomůže návštěva společného tréninku či semináře, které se konají po celé republice. Ukáží vám jak na to, abyste se vyhnuli zbytečným chybám. Seznam tréninků canicrossu najdete na www.behejsepsem.cz.

Kočka není pes

Kočka není pes

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...