20. dubna 2016 22:07 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Zemřel nejstarší pes. Podle majitele se fenka Maggie z Austrálie dožila 30 let

Maggie už ke konci života neslyšela a špatně viděla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maggie už ke konci života neslyšela a špatně viděla. | foto: Reprofoto

CANBERRA Maggie, která byla považována za nejstaršího psa, zemřela v neděli ve věku 30 let, což je úctyhodných 133 let v lidském měřítku. Australskou kelpie vlastnil farmář Brian McLaren, který však již dávno ztratil od svého psa papíry, takže věk fenky nemohl být potvrzen.

„Bylo jí 30 let, ještě minulý týden vypadala dobře. Chodila z kanceláře do stodoly s kravami. Štěkala na kočky,“ řekl Brian listu the Weekly Times. V neděli však fenku našel mrtvou v jejím pelechu. „Jsem rád, že odešla takovým způsobem.“

Maggiin věk nemůže být potvrzen, protože Brian tvrdí, že ztratil její očkovací průkaz, když byla ještě štěně. Brianovi nejmladšímu synovi Liamamovi byly čtyři roky, když si pořídili Maggie. Teď je mu 34 let.

Sluch australská kelpie ztratila již před lety a zhoršoval se jí i zrak. Na její smrt upozornil server BBC.

Oficiálně nejstarším psem zůstává australský honácký pes jménem Bluey, který zemřel v roce 1939 ve věku 29 let. Guinessova kniha rekordů uvádí, že se narodil v roce 1910. Skoro 20 let pracoval s dobytkem a ovcemi, než byl uspán.

Většina psů se však dožívá věku mezi 8 a 15 lety. Vyššího věku se dožívají hlavně malá plemena, i tak je však věk nad 20 let vzácný.

Lidovky.cz