Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Chtěl jsem být asexuální, žádný policejní čekatel á la Padesát odstínů šedi, říká Dyk

Vraždy

  7:00
PRAHA - Jako policejní čekatel, který vyšetřuje vraždu ve městě Wilsonov, vystupuje v nové české detektivní komedii Tomáše Mašína herec a zpěvák Vojtěch Dyk. Fanynky možná budou zklamané - Dykovým přáním bylo, aby jeho role měla odstáté uši, předkus a aby působila asexuálně. „Nechtěl jsem, aby to byl policejní čekatel á la Padesát odstínů šedi,“ řekl Vojtěch Dyk v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Vojtěch Dyk (v roce 2010). foto:  František Vlček, MAFRA

Lidovky.cz: Máte rád detektivky?
Ne, rozhodně to není žánr, který bych vyhledával. Raději čtu i sleduji jiné žánry, navíc mám pocit, že detektivky bývají v poslední době spojeny se sci-fi, což také není můj styl.

Lidovky.cz: Proč jste lpěl na tom, abyste měl ve filmu Wilsonov v roli policejního čekatele Josefa Eisnera změněnou podobu?
Ze scénáře na mě ta postava působila jako roztomilý ňouma a já jsem už za roztomilého ňoumu být nechtěl. Lépe řečeno, nechtěl jsem, aby ten roztomilý ňouma vypadal jako já. Říkal jsem si, že by na něm mělo být něco jaksi asexuálního, aby to nebyl policejní čekatel á la Padesát odstínů šedi. Proto mám ve filmu odstáté uši, kulaté brýle a předkus. Ta kombinace mi trošku asexuálnější přijde.

Lidovky.cz: Roztomilý ňouma byl už Pepa, kterého jste ztvárnil v pohádce Tři bratři. Neuráží vás, že vás režiséři obsazují do takových rolí?
No právě, Tři bratři byla asi poslední věc, kterou jsem před Wilsonovem natáčel. Podvědomě jsem nechtěl, aby to vyznělo stejně. Uznávám, že do škatulky roztomilého ňoumy se dostat nechci.

Vojtěch Dyk jako policejní čekatel ve filmu Wilsonov.
Vojtěch Dyk a Jiří Macháček ve filmu Tomáše Mašína Wilsonov.

Lidovky.cz: Jaká scéna ve filmu pro vás byla nejtěžší?
Nejde říct jedna scéna, obecně nejtěžší bylo, že natáčení ve velké míře probíhalo v noci. Já jsem denní člověk, takže pro mě přehození režimu bylo docela náročné.

VOJTĚCH DYK

  • Narodil se 23. července 1985 v Praze
  • Je synem literárního historika a spisovatele Radka Pytlíka a majitelky nakladatelství Emporius Věry Dykové
  • Působí v Národním divadle a v divadle La Fabrika
  • Zahrál si v několika filmech – mj. Ženy v pokušení, Andělé všedního dne, Signál, Revival či v pohádce Tři bratři
  • V říjnu vstupuje do kin nový film Tomáše Mašína Wilsonov, kde Dyk ztvárnil jednu z hlavních rolí – policejního čekatele Josefa Eisnera
  • Žije s herečkou Tatianou Vilhelmovou, mají spolu syna Antonína
  • Působil jako frontman skupiny Nightwork, v současnosti hraje v uskupení B-Side Band

Lidovky.cz: Spal jste ve dne?
Když skončíte s natáčením v pět hodin ráno, jinak to nejde. I když moc ve dne spát neumím, maximálně do deseti až jedenácti hodin. Člověk musí fungovat i přes den, tím spíš když má malé dítě.

Lidovky.cz: Děj filmu Wilsonov se odehrává na začátku dvacátého století, je vám nějakým způsobem tato doba blízká?
Není to moje prioritní doba, kdybych si měl vybrat, bavila by mě spíš třicátá léta. Bylo dost času po válce i před válkou, rozvíjela se kulturní vlna, vznikaly skvělé filmy a tak dále. Na té době se mi líbí i styl oblékání a vůbec celá společnost. Rád sleduji například filmy pro pamětníky.

Lidovky.cz: V médiích se objevilo, že už natáčíte další film, ve kterém ztvárníte zpěváka Petra Nováka. Co je na tom pravdy?
Momentálně nenatáčím nic. Jestli budu hrát v připravovaném snímku Petra Nováka zatím definitivně nevím, stále se o tom debatuje a rozhodnutí ještě nepadlo.

Lidovky.cz: Co je u vás nového na divadelním poli?
Po dlouhé době pracuji na divadelním představení, i když nejde o divadlo v pravém slova smyslu. Vymyslel jsem si vlastní nastudování Bernsteinovy mše, premiéra bude v březnu.

Lidovky.cz: S hudební skupinou B-Side Band plánujete po novém roce pauzu. Proč? Máte za lubem něco nového?
Hrozně toužím po tom založit si vlastní kapelu. Něco komornějšího, možná i niternějšího. Neberu to ale jako konec zpívání s B-Side Bandem, jenom s nimi teď nechci něco plánovat a myslet na to.

Lidovky.cz: Je to váš dlouhodobý cíl založit vlastní kapelu?
Vlastně jo, už za éry Nightworku jsem o vlastní kapele přemýšlel. V tu dobu jsem na to ale ještě neměl moc rozumu.

Lidovky.cz: Nestýská se vám po skupině Nightwork?
Ale jo, stýská. Ovšem ne natolik, že bych plánoval návrat. Etapu Nightwork považuji za uzavřenou. Spíš než stýskání bych to nazval nostalgií.

Lidovky.cz: Jaké máte vztahy s bývalými spoluhráči z kapely?
Občas se s některými potkáváme, spíš než o plánovaná hromadná setkání jde ale většinou o náhody. Ke vztahům bych řekl, že jak kdo a jak s kým.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!