Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Podívejte se na největší krásky filmového plátna

Lidé

  7:00
BRENTWOOD/PRAHA - Lámaly srdce mužům a dobyly svět filmu. Podívejte se na deset nejkrásnějších žen, které kdy rozzářily filmové plátno.

Marilyn Monroe

Brigitte BARDOTOVÁ (77) 

Brigitte Bardotová modrobílé tričko proslavila.

Vodopád blonďatých vlasů, svůdně sešpulené rty a ohrnutý nosík. To je značka BB alias Brigitte Bardotová, která se stala erotickým idolem jedné generace a později proslula jako ochránkyně zvířat. Všechno v životě dělala tato Francouzka vášnivě a s velkým zaujetím.

Vyzařovala až živočišný půvab děvčete z pařížské ulice, vypadala svěže, mladistvě a přirozeně, ve filmech nehrála, ale prostě "byla". A v roce 1973 halasně práskla dveřmi za filmovým světem a už se nevrátila. Její paměti z roku 1995 výmluvně ilustrují rušný život hvězdy: aféry, manželství, potraty, milenci, sebevraždy.

Marlene DIETRICHOVÁ (1901-1992)

Herečka Marlene Dietrichová.

Na plátna kin vstoupila v době, kdy ženy nosily šaty mužského střihu a tancovaly charleston, aby se navždy stala jednou z ikon 20. století. Dietrichová byla sexbomba, herečka, zpěvačka a vzdorovitá politická hrdinka. Nastavila trendy a stala se vzorem pro další slavné hvězdy typu Madonny, v rodném Německu však vzbuzovala nevoli. Jediné tamní skutečné světové hvězdě nemohli mnozí odpustit, že v roce 1939 přijala americké občanství a že později obdržela od Američanů Medaili svobody za to, že za války zpívala americkým vojákům v zákopech severní Afriky, Itálie a Francie, odkud útočili na rozpadající se Německo.

Sophia LORENOVÁ (79)

Sophia Lorenová na archivním snímku

Živelné a temperamentní, ale i noblesní a tajemné byly její filmové hrdinky. Ve stovce jejích rolí, z nichž některé se řadí ke zlatému fondu evropské kinematografie, jsou postavy tragické i komické.

Podle mnohých nejkrásnější Italka ještě nedávno pózovala pro erotický kalendář Pirelli. Sexsymbol i úspěšná herečka má na svém kontě i řadu ocenění včetně dvou Oscarů - jednoho Horalku (1962) a druhého za celoživotní dílo (1991).

Faye DUNAWAYOVÁ (81)

Herečka Faye Dunawayová

Největší slávu přinesla této americké herečce role lupičky a vražedkyně Bonnie Parkerové z filmu Bonnie a Clyde, neméně známá je také z detektivního dramatu Čínská čtvrť. Chladně krásná blondýnka - sexsymbol 60. let, držitelka Oscara a dalších filmových ocenění, jež více než čtyři dekády patřila k úspěšným hollywoodským hvězdám.

Claudia CARDINALE (74)

Claudia Cardinale

Italská herečka tuniského původu často hrála ženy s italským temperamentem, ale sama se považovala za Afričanku. Už v devatenácti se stala miss Tuniska. Později ji nejvíce proslavil kultovní western Tenkrát na západě, kde hrála roli magneticky krásné vdovy po irském přistěhovalci McBainovi. Hrála i v Růžovém panterovi či ve snímku Rocco a jeho bratři a je pokládána za jeden ze symbolů italského filmu.

Catherine DENEUVE (68) 

Gérard Depardieu a Catherine Deneuve ve filmu Profesionální manželka.

Pro mnohé první dáma francouzského filmu. Její krása působí mrazivě a Francouzi si ji hýčkají jako vzor svého národního symbolu Marianne. V její jemně profilované tváři se mísí křehkost a něha s inteligencí a hrdostí. Dlouholetá múza slavného návrháře Yvese-Saint Laurenta kdysi také navrhovala oděvy. Proslavily ji role ve filmech Louise Buňuela či Francoise Truffauta.

Geraldine CHAPLINOVÁ (67)

Geraldine Chaplinová

Smutné oči, tajemná tvář, vznešenost a půvab za všech okolností. Taková byla nejen na stříbrném plátně. V desítkách filmů přesvědčivě zahrála tajemné krásky, intrikánky, temperamentní ženy, nezkušené dívky i komické postavy. Dcera slavného Charlese Chaplina namísto plánované kariéry baletky začala zajímat filmaře a nejvíc ze všech Carlose Sauru, kterého si vzala i za muže, aby pak zazářila v jeho filmech Anna a vlci, Maminka slaví 100. narozeniny, Eliso můj živote nebo Zavázané oči.

Elizabeth TAYLOROVÁ (1932-2011) 

Herečka Elizabeth Taylorová na snímku z filmu Suddenly Last Summer (1959).

Její ametystový pohled ve filmu Kleopatra dodnes nenechává muže klidnými. Jedna z největších legend světové kinematografie a držitelka dvou Oscarů proslula rozvody i skandály, osmi manželstvími, i velkými rolemi. Jejím osudovým mužem byl herec shakespearovských postav Richard Burton, kterého si vzala dvakrát. Jejich divoký vztah, který nejdřív odsoudil i Vatikán, sehráli v roce 1966 i na filmovém plátně ve snímku Kdo se bojí Virginie Woolfové.

Marilyn MONROE (1926 - 1962)

Unikátní 3D fotografie Marilyn Monroe jdou do dražby

Smyslné křivky dokonalého těla Marilyn Moroeové fascinují i po půlstoletí od její smrti. Život oslnivě půvabné herečky měl však velmi ostré hrany. Z krušného dětství ji vynesl na vrchol slávy, ale žádná idyla tam nebyla. Estetická ikona bojovala s depresemi a nadměrné užívání léků se jí nakonec stalo osudným: před půl stoletím, 5. srpna 1962, zemřela v Los Angeles v pouhých 36 letech. Předčasný konec proměnil herečku v legendu, stala se předmětem zbožňování, spekulací, politických intrik, módy a mýtů, pronikla do popkultury. Elton John jí napsal tklivou píseň. Byly o ní popsány stohy papíru a fenomén její existence udivuje dodnes.

Audrey HEPBURNOVÁ (1929 - 1993)

Audrey Hepburnová

Elegantní kráska Audrey Hepburnová se vlastním jménem jmenovala Audrey Kathleen van Heemstra Hepburn-Ruston. Po smrti se stala téměř ikonou. Představovala kombinaci šarmu a nevinnosti, především ale nový typ krásy. Narodila se v Bruselu. Své dětství strávila vedle rodné Belgie také v Anglii a Nizozemsku. Původně chtěla být primabalerinou a baletu se také plně věnovala. Později získala stipendium na prestižní baletní škole v Londýně, kam se s matkou po válce přestěhovala. Právě díky baletu potkala filmové producenty a dostala se tak k prvním rolím. Mezi nejznámější filmy, které natočila patří Snídaně u Tiffanyho, Prázdniny v Římě, My Fair Lady a Paříž v letním parnu. Za svou kariéru získala sošku Oscara, cenu Tony, Grammy i Emmy.

Anketa

Která z hereček je podle vás nejkrásnější?

Brigitte Bardotová 36
Marlene Dietrichová 11
Sofia Lorenová 35
Faye Dunawayová 11
Claudia Cardinale 100
Catherine Deneuve 21
Elizabeth Taylorová 19
Marilyn Monroe 34
Geraldine Chaplinová 5
Audrey Hepburnová 232
Autoři: ,

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...