130 let
Rudolf Schuster na jedné ze svých posledních cest, která vedla k severnímu pólu

Rudolf Schuster na jedné ze svých posledních cest, která vedla k severnímu pólu | foto: Archiv Rudolfa Schustera

Doporučujeme

Exprezident Slovenska sbírá stíhačky a zpívá

Lidé
  •   17:00
Sběratel stíhaček a vrtulníků, cestovatel a autor cestopisů i rozhlasových her, spisovatel, zpěvák lidových písní a zakladatel rodinného muzea, to vše je dnes šestasedmdesátiletý Rudolf Schuster, nejpodivuhodnější prezident, kterého kdy nejen Slovensko, ale celá střední Evropa zažila.

Když se s nevysokým, ale elegantním a zdravě opáleným Rudolfem Schusterem setkávám v hotelu Dorint, nejluxusnějším hotelu půlmilionového bavorského města Augsburg, vůbec v ničem nepřipomíná člověka, který před deseti roky přežil vlastní smrt. Tehdy ho totiž po dvou nezdařených operacích v Bratislavě museli zachraňovat na klinice v Rakousku u profesora Ernsta Bodnera. Toho samého Bodnera, který nedlouho předtím zachránil Václava Havla. Letadlo na záchranu Schustera tehdy poslal německý prezident.

Poslechněte si ukázku písně 'Nečekaj ma už nikdy':


Americký velvyslanec na Slovensku Ronald Weiser (vlevo) právě předal Rudolfu Schusterovi, tehdy ještě úradujícímu slovenskému prezidentovi, výcvikové letadlo Northrop Grumman AT-38B TAlon, dar od prezidenta George Bushe.

Dnes srší Schuster zdravím i dobrou náladou, tady v Augsburgu se po letech vrací když ne do světové, tak alespoň do středoevropské politiky, protože Karlova cena udělovaná Sudetoněmeckým krajanským sdružením tento význam má (ať se to v Česku někomu líbí nebo ne). Přesto si očividně raději než o politice, nebo o vztazích mezi Čechy, Slováky, Němci a Maďary, Rudolf Schuster povídá o svých cestovatelských plánech, o tom, jak vyrazí brzy na Kamčatku, když předtím "dobyl" oba póly a projel od východu na západ celou Severní Ameriku.

Bernd Posselt předává ocenění Rudolfu Schusterovi

Rudolf Schuster

Schusterovo jméno v obecném povědomí poprvé zarezonovalo někdy v roce 1991. Tehdy byl československým velvyslancem v Kanadě, jedním z bývalých vysokých komunistů, kteří podobná místa dostali za spolupráci s novými demokratickými vládci po listopadovém převratu. Schuster se po listopadu stal posledním komunistou v čele Slovenské národní rady a dohlížel na hladký průběh předání moci.

Proti Schusterovi se záhy zdvihla vlna odporu mezi slovenskými i českými krajany a v květnu 1992 byl na základě lustračního zákona z funkce vevyslance odvolán.

Rudolf Schuster se ve špičce komunistické nomenklatury na Slovensku pohyboval prakticky celou husákovskou normalizaci. Posléze se vždy hájil tím, že nebyl funkcionář komunistický, ale městský a krajský. Po letech strávených ve Východoslovenských železárnách se stal primátorem Košic a pak šéfem Krajského národního výboru Východoslovenského kraje. V Praze se o nějakém Schusterovi v Košicích za komunismu téměř nevědělo, ale na východě Slovenska byl v osmdesátých letech téměř neomezeným vládcem


Celý článek a rozhovor s Robertem Schusterem si přečtěte v pátečním vydání deníku Lidové noviny v magazínu Pátek


Autor: Luboš Palata