Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Filmová aristokratka Mirrenová má zálibu ve špercích a střílení

USA

  15:00
LONDÝN/PRAHA - Patří k velkým dámám stříbrného plátna. Světová sláva zastihla britskou herečku Helen Mirrenovou v jednašedesáti letech po roli britské královny Alžběty II. ve filmu Královna, za který dostala Oscara. V pětašedesáti se učila střílet do akčního snímku a v sedmdesáti, které oslaví v neděli, je jednou z předních hereček britského filmu.

Helen Mirrenová foto: ČTK

Nominována na Oscara byla také za role ve snímcích Šílenství krále Jiřího (1994), Gosford Park (2001) a The Last Station (2009). Televizní diváci ji znají z britského detektivního seriálu Hlavní podezřelý, postava chladné a neústupné komisařky Tennisonové jí vynesla kultovní statut. Cenu Emmy dostala mimo jiné za hlavní roli v televizním historickém snímku, kde rovněž hrála královnu Alžbětu.

Mirrenová pochází z britsko-ruské rodiny, její otec se původně jmenoval Mironov a byl potomkem významné šlechty. Jeho předkové sloužili carovi jako diplomaté a vojevůdci. Rodiče z ní chtěli mít učitelku, ona se však již v mládí stala členkou slavné Královské shakespearovské společnosti a od 60. let se objevovala ve filmu.

Herečka Helen Mirrenová
Helen Mirrenová

Skandál vyvolal odvážný snímek režiséra Tinto Brasse Caligula z roku 1979, kde ztvárnila jednu z hlavních rolí, průlomovou filmovou zkušeností pro ni bylo drama Cal (1984). Dále hrála například v thrilleru Na odstřel, Dluh a mnoha dalších. Objevila se také v Kuchaři a číšníkovi Petera Greenawaye. „Greenaway své filmy halí do intelektuálního hávu, jejich pozadí je však hluboce psychologické. Pokouší se ovlivnit divákovo podvědomí,“ uvedla.

Patetický boj o obraz. Film Dáma ve zlatém zachraňuje Helen Mirrenová

V akčním filmu Red, kde hraje bývalou agentku pronásledovanou CIA, se musela naučit střílet, což jí prý připadalo „příšerně svůdné“. Mirrenová sklízí obdiv za svůj módní vkus, za šaty prý ale moc neutrácí a nakupuje ráda na dobročinných bazarech. Netají se tím, že v mládí vyzkoušela kokain či LSD. Také prý plánuje napsat knihu o sexu ve zralém věku a pravidelně boduje v anketách o nejpřitažlivější seniorku.

V Česku byla několikrát, v roce 1995 na pražském filmovém festivalu Zlatý Golem, v červnu 2012 v Karlových Varech převzala Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Prohlásila tam, že svět filmu ji fascinuje hlavně kvůli své rozmanitosti.

Ruská duše

Nelíbí se jí, že je menší problém ve filmech ukazovat násilí než erotiku. Sama s odhalováním ve filmech problémy nemá, velmi ji prý pobavilo například natáčení snímku Holky z kalendáře (2003). Díky podpoře manžela, amerického režiséra a producenta Taylora Hackforda, si vyzkoušela i práci na druhé straně kamery - v USA natočila zhruba půlhodinový dokument.

V roce 2003 jí byl udělen Řád britského impéria, o deset let později získala hvězdu na hollywoodském Chodníku slávy. „Baví mě nosit zlaté šperky s diamanty,“ prozrazuje herečka, která ráda navštěvuje galerie a zajímají ji hlavně klasická plátna ze 14.-16. století. Ruská duše v Mirrenové o sobě prý dává vědět hlavně při jídle: „Miluji ruskou kuchyni, zatímco ostatní se spíš jejích těžkých pokrmů děsí. Rusové vaří hodně jídel se zelím, a to mám stejně ráda jako pelmeně, pak samozřejmě boršč. Ale i umělecky cítím blízkost k Rusku.“ 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!