Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havel 80: Havel nám radil, abychom si nepůjčovali velké knihy, říká Jan Schneider

Magazín

  5:00
PRAHA - Publicista a signatář Charty 77 Jan Schneider, který byla také spolupracovníkem hudební skupiny The Plastic People of the Universe, vzpomíná na Václava Havla jako na literárního kritika. „Jeho rada byla, že si nemáme půjčovat velké knihy,“ řekl Schneider.

Jan Schneider foto: Česká pozice

Jednomu mému kamarádovi půjčila jedna disidentská spisovatelka svůj poslední román. Řekla mu, že by byla ráda, kdyby jí řekl, jak se mu kniha líbila, až ji bude vracet. Kamarádovi se román nelíbil, ale nechtěl jí to říci tak úplně natvrdo. Při jedné příležitosti ho napadlo zeptat se Václava Havla, spisovatelčina dobrého známého, co dělat v takové situaci.

Václav mu řekl, že ten problém dobře zná. On že ho řešívá tak, že si počká, až jde spisovatelka ráno nakoupit a pro noviny, a rychle jí zabalenou knihu vsune do schránky s omluvou, že ji bohužel nezastihl. Kamarád zesmutněl, protože kniha, kterou si půjčil, se evidentně do poštovní schránky vejít nemohla. „Nemáš si půjčovat tak velké knihy,“ znělo finální poučení rozřehtaného Václava Havla.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat