Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Iva Janžurová se pustí do své první divadelní režie

Lidé

  16:34
PRAHA - Hru předního amerického dramatika Tennesseeho Williamse Báječná neděle v parku Crueve Coeur si zvolila pro svůj režijní debut na divadelním jevišti herečka Iva Janžurová. Inscenace bude mít premiéru 6. dubna v pražském Divadle Kalich, oznámil jeho mluvčí Jaroslav Panenka.

Herečka Iva Janžurová. foto:  Michal Sváček, MAFRA

„Tennessee Williams je pro mne tím nejvýsostnějším dramatickým autorem. Vždy bylo mým snem sejít se s jeho dokonalými kresbami lidských duší na jevišti,“ komentovala projekt oblíbená herečka. V této cituplné komedii si zahrála už v roce 1984 v pražském Divadle na Vinohradech v tehdy české premiéře této hry. V režii Stanislava Remundy byly jejími spoluhráčkami Daniela Kolářová, Eliška Balzerová a Ludmila Vostrčilová.

Iva Janžurová.
Iva Janžurová při představení v Divadle Kalich.

Nyní stejnou postavu Bodey svěřila své dceři Sabině Remundové, do dalších rolí obsadila Barboru Munzarovou a Lucii Žáčkovou. Sama se ovšem v inscenaci rovněž objeví.

S Remundovou i Munzarovou se Iva Janžurová herecky potkává v inscenaci Divadla Kalich Na mělčině, která je v repertoáru od roku 2012. S Lucií Žáčkovou se setkává na české první scéně.

Janžurová: Skoro po každém představení sedím v šatně a počítám své chyby

Williamsova Báječná neděle v parku Creve Coeur měla premiéru v roce 1979. Je příběhem veliké vášně a touhy po štěstí, kdy se v žáru horkého dne proplétají osudy čtyř žen. Oznámení ve společenské rubrice místního nedělníku totiž v každé z nich jinak vyvolá nečekanou aktivitu. Chtějí se vymanit z nijakosti obyčejného života, žít romantický život plný vzruchů i vykřičet svou žádostivost navzdory tušené šedi dnů.

„Dorothea v nemožnosti vlastního prožitku vloží všechny své naděje a sny do životů svých nejbližších. Tragikomickým zábleskem pomíjivosti lidského bytí je slečna Glucková, v jejímž pokoji o patro výš straší. Diváci se smějí, aby přehlušili tíseň. Další hrdinka příběhu Helena se nechce podobat všemu, co by jen stínem připomínalo malost prostřednosti, finanční nejistotu i samotu v utajování své zvláštní schopnosti milovat,“ uvedl Panenka.

V roce 2008 měla tato Williamsova komedie o soužití, lásce a absurdních omylech v každodenních situacích premiéru v Divadle pod Palmovkou.

Autor:

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Mohlo by vás zajímat