Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

POHNUTÉ OSUDY: Skvělý herec, který chtěl létat. Hrzán zemřel po pádu z domu

Magazín

  6:30
Podařilo se mu vytvořit herecký typ kluka, který není frajersky suverénní. Ba naopak, je to spíše smolař sužovaný problémy a komplexy. Někdy se dokonce užuž zdá, že se rozbrečí. Jen těžko bychom v naší kinematografii hledali nešťastnějšího a utrápenějšího ženicha, než jakého předvedl v komedii Svatba jako řemen.

Herec Jiří Hrzán ve filmu Drahé tety a já. foto: Drahé tety a já (Bonton)

Narodil se v metropoli husitského hnutí, v Táboře, 30. března 1939 a tam prožil mládí. Býval nadšeným a dobrým sportovcem - lehkým atletem, plavcem, fotbalistou i hokejistou. Mrštnost a obdivuhodnou pohyblivost si udržel později i jako herec. A jak se vlastně stal hercem? Po maturitě neuspěl při zkouškách na DAMU; úspěšný však byl při zkouškách na námořní akademii v polském Štětíně. 

Ale když se dozvěděl, že E. F. Burian otevírá při svém divadle studio, hodil si korunou a šel za ním. Burian se ho při zkoušce ptal, co dělá tatínek. „Je zahradníkem a stará se o zeleň u vily Edvarda Beneše v Sezimově Ústí u Tábora.“ Burian se usmál: „Tak když je tatínek zahradníkem, řekni, milý hochu, ředkvička.“ Jako by tušil, že tenhle adept herectví míval ještě nedávno s výslovností hlásky „ř“ problémy. Ale zkouška dopadla dobře a Jiří Hrzán byl přijat. V Burianově souboru se poznal i s Vladimírem Menšíkem. Když dva roky nato v roce 1959 Burian zemřel, Hrzán přestoupil na divadelní fakultu hned do třetího ročníku. První angažmá získal v Semaforu, kde účinkoval ve hře Taková ztráta krve. Pak pobyl v pardubickém divadle, kde se potkal s Josefem Somrem. Jak tehdy mohli tušit, že se oba stanou za pár let členy slavného Činoherního klubu? 

Komik i zpěvák

Jiří Hrzán si moc dobře rozuměl s Ivou Janžurovou, vzpomeňme televizní seriál Píseň pro Rudolfa III. či filmovou veselohru Drahé tety a já. Společně si zařádili i ve filmové komedii, která se odehrává během jediné noci a jmenuje se Penzion pro svobodné pány. Jiří Hrzán hraje mladého anglického lorda, který se vrací v podroušeném stavu z plesu a jehož spolubydlící (toho hrál kolega z „Činoheráku“ Josef Abrhám) před ním schová dámskou návštěvu. Roli Hrzán převzal po Vladimíru Pucholtovi a po něm ji hrál na jevišti Činoherního klubu dlouhá léta Jiří Menzel. 

V komedii Drahé tety a já jsme dokonce zjistili, že Jiří Hrzán umí zpívat. A zpíval tak dobře, že se zúčastnil několika písničkových festivalů. V roce 1978 získal na Děčínské kotvě druhé místo s písničkou Na Lipně, kterou zpíval s Lenkou Kořínkovou. 

Letec zvaný Prcek

Normalizace po srpnu 1968 se ho dotkla osobně: začaly se stahovat některé hry, v nichž také vystupoval. Když musel pak z milovaného Činoherního klubu odejít (smlouvu mu definitivně neprodloužili v roce 1976 poté, co spadl z římsy hotelu v Ostravě), koncertními pořady po vlastech českých se živil. 

Ale nebyl to jen zpěv a krásné ženy, čím se těšil. Také rád kouřil dýmky a viržinka. A na dýmce si pochutnával i jeden mladý statečný Čech, kterému kamarádi letci přezdívali Prcek. Je to jedna z nejkrásnějších filmových rolí Jiřího Hrzána. S ní oživil vážné téma, protože když mluví zbraně, nemusí mlčet humor. Ano, Prcek, který třeba pobaví ostatní letce tím, že po válce chce pracovat jako manekýn v továrně na prezervativy, je postavou z Nebeských jezdců. Tímto filmem, ještě před Tmavomodrým světem, jsme v roce 1968 alespoň maličko oslavili své spoluobčany, kteří se jako letci zúčastnili bitvy o Anglii. 

Seriál Pohnuté osudy

Pro Jiřího Hrzána byly typické klukovské postavy - a hrály se mu dobře, protože až do poslední chvíle jako kluk vypadal. Vždyť když se natáčel seriál Byl jednou jeden dům, v němž hrál studenta, měl už přes třicet roků. A když bavil diváky silvestrovského televizního pořadu, v němž spolu s Ivou Janžurovou kouzlili na kolečkových bruslích, hádali byste mu ještě míň. 

Jiří Hrzán byl fascinován výškami. V televizní adaptaci Čapkovy povídky Muž, který uměl létat se do výšin dostal pomocí triků. Ale to mu nestačilo. Ve stavu opojení a závratí stoupal do výšek a nedbal na nebezpečí. Dne 22. září 1980 se mu stala jeho touha tragicky osudnou. V noci šplhal v pražské Ladově ulici po zdi domu za přítelkyní, vylezl do pátého patra a zřítil se dolů. Těžce zraněný zemřel po dvou dnech - 24. září - ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí. Bylo mu teprve jedenačtyřicet roků...

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat