Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kožená prokázala svůj cit pro hudbu barokních mistrů

Lidé

  7:00
LIDÉ - Pěvkyně Magdalena Kožená nadchla v neděli večer publikum ve Španělském sále Pražského hradu, zahrnulo ji ovacemi vestoje. Světově uznávaná mezzosopranistka tu vystoupila na svém posledním letošním koncertu v Česku. Zvolila výběr z operních a oratorních árií velikánů barokní hudby Antonia Vivaldiho a Georga Friedricha Händela.

Pěvkyně Magdalena Kožená foto: archiv LN _ Jindřich Mynařík

Doprovodil ji renomovaný český soubor Collegium 1704 pod taktovkou uměleckého šéfa Václava Lukse. Tento všestranný hudebník s obdivuhodným smyslem pro interpretaci děl starých mistrů večer doplnil orchestrálními díly Jana Dismase Zelenky, Georga Philippa Telemanna a Antonia Vivaldiho, v jehož "indickém" nově nalezeném koncertu měla sólo na příčnou flétnu Jana Semerádová.

ČTĚTE TAKÉ:

Praha byla jednou ze zastávek krátkého evropského turné, které Kožená zahájila v Clausthalu a pokračovala v Istanbulu. Příští pátek zavítá do Belgie, kde potěší milovníky vážné hudby v Gentu. Pak už ji čeká Vídeňská státní opera a zkoušky na premiéru nového nastudování Mozartovy opery La Clemenza di Tito, v němž ztvární takzvanou kalhotkovou roli Sesta.

Podle nadšených reakcí zaplněného sálu s kapacitou 920 míst Kožená opět dokázala, že je právě s hudbou barokních mistrů spjata téměř bytostně. Stejně tak Collegium 1704 je podle kritiků respektovaným ambasadorem hudby Jana Dismase Zelenky, jehož Melodram o sv. Václavovi zazněl v úvodu večera. Kožená pak zazpívala šest árií a další tři přidala, když ji lidé nechtěli pustit z pódia. Vstupenky se prodávaly v cenových kategoriích 1500, 2500 a 5000 korun.

V současné době bezesporu světově nejúspěšnější česká pěvkyně byla v létě opět nominována na prestižní ocenění Umělec roku (Artist of the Year) uznávaného hudebního měsíčníku Gramophone, které bude uděleno na podzim. V roce 2004 je už získala, v případě vítězství by byla prvním umělcem v historii těchto cen odměněným podruhé. Jsou považovány za jakousi hudební paralelu filmových Oscarů.

Devětatřicetiletá pěvkyně letos sklidila velký úspěch na Pražském jaru, pracovní kalendář má zaplněn na čtyři roky dopředu. Vybírá jen ty nejlepší projekty, protože se chce více věnovat svým dvěma synům. Příští rok se českému publiku poprvé představí za doprovodu Berlínské filharmonie.

Koncert bude řídit její manžel, šéfdirigent tohoto tělesa Simon Rattle. Uskuteční se 1. května opět na Pražském hradě, kde v jejím podání zaznějí Dvořákovy Biblické písně. V květnu 2013 potěší Kožená fanoušky i písňovým recitálem v Rudolfinu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....