Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

POHNUTÉ OSUDY: 50 let brutálního vězení a předčasná smrt. Pašování drog se Čechům nevyplatilo

Lidé

  7:36
PRAHA - Měl to být pro Emila Novotného a Radka Hanykovicse relativní happy end po létech strádání: když v lednu 2004 dosedl na ruzyňskou plochu letoun se dvěma mladými Čechy na palubě, znamenalo to pro oba návrat do civilizace.

Nalomené zdraví a potom rakovina. Radek Hanykovics zemřel v roce 2007. foto: MAFRA

Za pašování heroinu si odpykávali mnohaleté tresty v obávané thajské věznici Bangkwang. Tedy v žaláři, kde panují velmi tvrdé podmínky. Každý, byť minimální prohřešek, trestají dozorci bitím bambusovými tyčemi. Spí se na rohožce na betonové podlaze. Kdo nemá peníze, musí se smířit s tím, že mu stravou budou pro Evropana těžko poživatelné pokrmy. Bez peněz se nelze dostat ani k lékům. 

Čech zahájil v kubánském vězení hladovku. Chce zrušit trest za pašování drog

A když už je vězeň sežene, musí si je často sám ordinovat. „Osm let jsem v Thajsku neviděl hvězdy,“ svěřoval se Hanykovics, který stejně jako Novotný původně vyfasoval 50 let odnětí svobody. Jejich tresty postupně zmírnily královské amnestie. V době eskortování zpět do vlasti zbývalo Hanykovicsovi odsedět si ještě 17 let, Novotnému dokonce 34. „Byla to největší konina mého života, za kterou jsem tvrdě zaplatil,“ zpytoval svědomí Novotný, jehož thajská policie v devatenácti zadržela na letišti v Bangkoku s 5,6 kg heroinu.

Zatracení

Náklad měl propašovat do sousední Kambodže. Před soudem pak Novotný tvrdil, že k pašování byl donucen. S kamarádkou Elenou vyrazil na dovolenou do Holandska, následně se nechal zlákat na placený výlet do exotického Thajska, který měl platit Elenin africký přítel. Po pár dnech mu prý sebral pas, peníze i zpáteční letenku. Na obrysu tohoto scénáře vystavěl režisér Dan Svátek v roce 2002 snímek Zatracení, který pojednává o strastech, jimž byli čeští pašeráci vystaveni v thajském žaláři.

Další díly seriálu Pohnuté osudy

Své o tom ví i Hanykovics, kterému se stal při pašování osudný kabát. „Byla to náhoda spojená se smůlou. Kabát se mi nevešel do tašky a měl jsem ho přes ruku. Nedovolili mi dát ho do rentgenového tunelu, takže ho kontrolovala uniformovaná slečna. Když jsem u ní stál, tak si mě vzala na osobní prohlídku,“ popisoval Hanykovics v roce 2005 LN počátek svých nesnází.

Úřednice objevila 2,4 kg heroinu v igelitce, kterou měl připevněnou okolo pasu. „Zavřeli mě do klece s dřevěnou podlahou, dírou místo záchodu, spoustou švábů, moskytů, z průrvy podlahy vybíhali potkani,“ popisoval Hanykovics, jak se dostal do společnosti Novotného. Jedinou nadějí obou mužů v tu chvíli byli reprezentanti české ambasády. Právě oni pomohli vyjednat, aby si slavní pašeráci mohli odpykat zbytek trestů v Česku.

Happy end nepřišel

A to se v roce 2004 podařilo. Jenže očekávaný happy end přesto nenastal. Kvůli nelidským poměrům ve věznici Bangkwang se oba muži vrátili s podlomeným zdravím. Hanykovicsovi musel být po roce dokonce přerušen výkon trestu. Nenadálou svobodu využil, aby besedoval s mladými lidmi a dělil se o své zkušenosti. „Aby třeba pochopili, že kvůli drogám neumírají jen ti, kteří je berou, ale i pašeráci a ti, kteří je prodávají,“ vysvětloval.

Radek Hanykovics při návratu do České republiky 13. ledna 2004.
Emilovi Novotnému prominul v létě 2008 zbytek trestu prezident Václav Kalus.

Zemřel Čech vězněný v Thajsku za drogy

Osobní zpověď zvládl sepsat i do knižní podoby. Více už nestihl: v lednu 2007 podlehl rakovině plic. Novotný v té době pocit znovunabyté svobody teprve vyhlížel. Dočkal se až v létě 2008, kdy mu zbytek trestu prominul prezident Václav Klaus. Bezprostředně po milosti a poté, co opustil brány valdického vězení, se Novotný vyhýbal komunikaci s médii. A to mu vydrželo dodnes.

Výjimku učinil na konci roku 2009, když v Pardubicích zavítal na otevření centra thajských masáží. Tam se také rozdělil o svůj recept na přežití za zdmi asijského žaláře: „Zjistil jsem, že když se budu chovat jako Thajci, mohl bych mít naději to přežít. Viděl jsem cizince, kteří se chovali západním stylem, a nebylo to dobré. Místní se chovali úplně jinak. Snažil jsem se s nimi komunikovat, naučil se jejich řeč a dá se říct, že mě více méně přijali mezi sebe,“ radil Novotný.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.