Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

POHNUTÉ OSUDY: Herečku Květu Fialovou znásilnili při osvobození Rusové

Lidé

  6:00
Optimisticky a s životním nadhledem. Tak působí herečka, již přirovnávali k Liz Taylorové. Ve čtrnácti si ale prožila peklo. Následky si nese celý život.

Květa Fialová foto: Petra Pikkelová

V květnu roku 1945 procházela Borohrádkem na Královéhradecku Rudá armáda. Tehdy tu žila se svojí rodinou Květa Fialová, pro kterou konec války znamenal trauma. Zneužili ji s revolverem u hlavy dva ruští vojáci. Oba pak zastřelili před plukem a přímo před jejíma očima. Ve svých memoárech se svěřila, že od té doby nenávidí sex. A také nesnáší muže, považuje je za „poddruh, a ještě zvoraný“.

Pozitivní je na mužích podle ní jediná věc. Pokud to jsou homosexuálové. Přezdívá jim vegetariáni. A to proto, že když vidí ženu, tak na ni nemají chuť. „Zapomenout se to nedá. Beru to ale tak, že byla taková doba. Za války se podobných situací dějí tisíce. Kdybyste jela do Vietnamu, viděla byste, co je tam amerických dětí, důkazy toho, jak se američtí vojáci chovali k vietnamským ženám. Tak to za války je,“ řekla v dubnu 2011 pro iDNES.cz tehdy jednaosmdesátiletá Fialová.

Sen o Werichovi

Po válce zůstala sama, její matka odjela pryč ze země a otec, ruský legionář, zemřel. Aby se uživila, vrhla se na herectví. V roce 1946 začala hrát v Českém Těšíně, zahrála si například Kvapilovu Princeznu Pampelišku. Ještě ten samý rok se dostala na brněnskou konzervatoř a pokračovala studiem na JAMU, které zakončila v roce 1950.

S divadelní kariérou začala v roce 1958 u Jana Wericha v pražském Divadle ABC. Dostala se tam velkou náhodou. Když hrála v divadle ve slovenském Martině, o Werichovi s Voskovcem se jí zdálo. Nasedla proto na první vlak do Prahy a šla rovnou za Werichem. Ve vzpomínkách uvádí, že se na ni sice koukal jako na plevel, ale dal jí šanci. Řekl, aby přišla druhý den. Úkol si vymyslel nezapomenutelný. Chtěl, aby sehrála dědečka a její spolužák Luboš Kostelka babičku. Prošla.

„Už vás potřebuju odvčera,“ řekl jí po scénce Werich. První velké role ve filmu přišly v 60. letech, kdy si zahrála například v Ostře sledovaných vlacích. Životní rolí pro ni ale byla Tornádo Lou v parodii na Divoký západ Limonádový Joe. Zaperlila také ve filmu Adéla ještě nevečeřela. Matka se o jejím úspěchu zřejmě nikdy nedozvěděla, žila si svým životem na vesnici v Rusku. Ani ona neměla jednoduchý osud, v osmnácti přišla v gulagu o nohu. „Teď se mi zdává o mamince, objímá mě ve snech, ale tatínek se mi nikdy ve snu neobjevil. Asi na něj nemyslím. Já si to s ním vyříkám až tam nahoře,“ vzpomínala v pořadu ČT Neobyčejné životy Fialová.

Dvě svatby

I přes komplikovaný postoj k mužům se dvakrát vdala. Poprvé v jedenadvaceti. S dramaturgem Jiřím Joskem ale vydržela krátce. Těsně před rozvodem prý utíkala do márnice na kolínském hřbitově, aby s ním nemusela bydlet v jednom bytě.

Druhým manželem se stal režisér Pavel Háša. Žili spolu až do roku 2010, kdy po dlouhé nemoci zemřel. Z druhého manželství má dítě, ve dvaatřiceti porodila dceru Zuzanu. Se smrtí manžela se vyrovnává těžko. „Jsem naprosto smířená, vím, že smrt patří k životu. S tím, že odešel někdo blízký, jsem se zatím žít nenaučila,“ připustila.

ČTĚTE DALŠÍ POHNUTÉ OSUDY:

Ač je pokřtěná, těžkou ztrátu jí pomáhá překonat buddhismus. Křesťané podle ní udělali spoustu dobrých věcí, ale je to pro ni fašismus. „Je založené na principu kdo nejde s námi, jde proti nám,“ říká. K buddhismu ji přivedla matka. „V Rusku přišla k buddhismu a už jej celý život neopustila. Řídila se zásadou: Přijmout, poděkovat, zvládnout a nekecat do toho. Poznala jsem, že je to krásná cesta, a teď mám jejího Buddhu doma já,“ vysvětlila svoji filozofii.

Tři věci nenávidím

Herečka letos prvního září oslavila šestaosmdesáté narozeniny. O stáří dříve hovořila jako o krásné věci, kterou si má člověk užívat. A to z prostého důvodu: v mládí se člověk pořád za něčím honí, ve stáří už spoustu věcí pochopil. „Člověk myslí jinak, zmizí to naléhavé chtění, přijde nadhled. Do stáří jsem se zamilovala. Vítám každou vrásku, každý další rok,“ prohlašuje herečka.

Smrt bere pouze jako přestupní stanici do dalšího světa, který si vysnila a kde na ni čekají blízcí. Její matka, sestra nebo manžel Háša. Květa Fialová se snaží brát život s nadhledem. Přesto jsou tři věci, které prostě nenávidí. Kromě sexu je to politika a sport. Prý se při něm lidé zbytečně hádají a soutěží mezi sebou. „Ti heterosexuální diváci jsou v šoku a křičí. To přece není pozitivní. Když mám někoho ráda, a lidé se mají mít rádi, nemůžu chtít, aby prohrál,“ přiznala pro iDNES.cz. Politiku zase nesnáší, protože nelze odhadnout, jak se budou politici chovat. Volit by prý mohla jedině v zoo. U zvířat na rozdíl od politiků ví, co může čekat. „Ale co čekat od politiků, to nevím.“

Květa Fialová nyní žije v Alzheimercentru v pražských Průhonicích, kde se léčí s Alzheimerovou chorobou. Její dcera Zuzana po oslavě matčiných narozenin sdělila, že se jí daří dobře.

Autor:

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...