Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslanec, kterému se líbilo hajlování, dostal vyhazov

Lidé

  23:09
HELSINKY - Pravicová nacionalistická strana Praví Finové se rozhodla vyloučit poslance, který se zjevným obdivem vyfotografoval v parlamentu svého hosta ve chvíli, kdy předváděl nacistický pozdrav. Sdělil to dnes šéf této parlamentní strany Timo Soini.

Finský poslanec James Hirvisaari foto: jameshirvisaari.com

Jednání zákonodárce za Pravé Finy Jamese Hirvisaariho označil Soini za nepřijatelné a "odporující zájmům strany a stranické linii". Zároveň podle agentury AFP prohlásil, že Hirvisaari bude určitě vyloučen na příští schůzi vedení strany.

Fotografie byla pořízena 27. září v budově parlamentu na chodbě přístupné veřejnosti. Pak se objevila na komunitních sítích, později ale byla odstraněna. Hirvisaariho hajlující host je známý tím, že na internetu často umísťuje snímky či videa podobného charakteru.

Hirvisaari po propuknutí skandálu nejprve obvinil média z pronásledování, nakonec se ale za své chování omluvil. "Odsuzuji nacismus, odmítám ho v jakékoli formě," uvedl v prohlášení, které předal předsedovi parlamentu.

ČTĚTE TAKÉ:

Opoziční strana Praví Finové dosáhla při posledních parlamentních volbách v roce 2011 velkého úspěchu, když v dvousetčlenném zákonodárném sboru obsadila 39 křesel. V předchozích volbách získala v jednokomorovém sněmu jen pět mandátů.

Popularita strany vzrostla do značné míry zásluhou charizmatického vůdce Soiniho; v posledním průzkumu z letošního srpna ji podpořilo 18,7 procenta dotázaných. Strana se v poslední době snaží distancovat od svých extrémních pozic, otevřeně se označuje za populistickou, ale nechce, aby byla charakterizována jako extrémně pravicová.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat