Sobota 20. srpna 2022, svátek má Bernard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vojtěch Dyk načetl Povídky o zvířatech Jaroslava Haška

Lidé

  7:00
PRAHA - Audioknihu Povídky o zvířatech právě vydal v jubilejním roce spisovatele Jaroslava Haška (1883-1923) Supraphon. Načetl ji herec a zpěvák roku 2012 Vojtěch Dyk. Podle producentky Nadi Dvorské čte Dyk humorný text s ironií a pochopením pro grotesknost příběhů, zároveň se svěžím zaujetím čtenáře.

Vojtěch Dyk. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Když Jaroslav Hašek nemohl najít místo jako literát-humorista, stal se redaktorem časopisu Svět zvířat. Náhle byl kynologem i zoologem, jehož novinová rubrika přinášela čtenářům každý den informace o nejrůznějších zvířecích druzích. Okamžitě se však projevila Haškova fantazie a hravost, takže si řadu zvířat vymyslel a s chutí mystifikoval odbornou veřejnost. To ale mělo za následek výpověď z redakce.

Spisovatel pak založil vlastní obchod se zvířaty a najal si sluhu Čížka (předobraz Švejka), který byl zkušený zloděj psů i velký vypravěč. Humorné příhody, jež se mu děly při jeho výpravách za obstaráváním psů v povídce Můj obchod se psy, jsou téměř opsány ze skutečnosti.

Radko Pytlík, jeden z největších znalců Haškova díla, zároveň otec interpreta Vojtěcha Dyka a autor poznámky k nové audioknize, píše, že jde v podstatě o "literaturu faktu".

ČTĚTE TAKÉ:

Ve druhé nahrané povídce, ve vyprávění o psohlavém paviánovi Julče, Haškův zvířecí humor exceluje katastrofickým výčtem všeho, co mu byl pavián Julča schopen provést. Autor se dovedl vciťovat do zvířecího světa, porovnával jejich svět se světem lidí a v naivní čistotě zvířat hledal odlesk lidského chování.

Četbu rámují archivní nahrávky dvou hospodských písní o zvířatech z 30. let. Pejsku můj zpívají František Blahník a Eda Gratz, píseň Je to vůl, je to kůň, je to kráva nazpíval Ferenc Futurista.

Audioknihu Povídky o zvířatech Jaroslava Haška si mohou zájemci pořídit i na internetu, například na Supraphonline.cz, Audioteka.cz a MusicJet.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat