Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čekstajl

Covidové procitnutí a přitažlivé montérky. Ohoz, ve kterém můžete na večírek i vyměnit pneumatiky

Znát rozdíl mezi hasákem a kombinačkami netřeba. Lena Gercke, německá moderátorka a modelka, v denimových montérkách od vlastní značky LeGer. foto: Getty images

To je náhodou dobrej ohoz! V tom můžeš vyměňovat pneumatiky, pak zajít na vernisáž, a nakonec odletět stíhačkou na vojenskou misi do Rwandy!“ odvětil prý manžel mé kolegyně, když potřebovala ujistit o vkusnosti svého posledního úlovku – nového khaki overalu, v němž si před zrcadlem přišla jako zaměstnanec autoservisu.
  5:00

A vskutku – velké kapsy a vyhrnuté rukávy mohly leckoho přesvědčit o tom, že by zvládla přezutí vlastního automobilu. Jedinou chybou v jejím outfitu byla nevědomost, jak populární kousek právě pořídila.

Módní tvůrci jeden z posledních trendů inspirovaný montérkami označují za covidové procitnutí. Pandemie totiž zásadně proměnila byznysovou i kancelářskou módu. Poptávka po oblecích klesá, prodeje tepláků jdou vzhůru a kdo nemusí, už do kanceláře ani nechodí a raději pracuje doma v pyžamu. Ale co mají nosit ti, kterým šéf hlídá docházku? Návrháři kancelářské módy jednoduše rezignovali na naškrobené límečky i škrtící silonky a přináší mnohem svěžejší oděv, v němž pracovat je radost.

Peklo osmdesátek. Proč se vrátila obliba ramenních vycpávek, lesklých overalů a obřích náušnic?

Marketingové týmy značek ho dokonce označují pojmem workleisure – tedy spojením dvou anglických slovíček práce a volný čas. Pod označením, které zní spíše jako oxymoron, si představme kousky, které vypadají dobře v kanceláři a přitom jsou dosti pohodlné na to, abyste se v nich cítili dobře i po nedělním obědě u babičky. Workleisure je ovšem rafinovanější než jen obyčejné džíny a tričko s nápisem. Takový hybridní oděv je pohodlný, volný, zkrátka casual.

Může jít o elastické kalhoty, které mají namísto zipu gumu. Do kategorie byznys oděvu moderního člověka dále patří dlouhé vlající maxi šaty nebo úbor inspirovaný řemeslným prostředím – široké kalhoty na tkaničky, bavlněné oversize košile s vyhrnutými rukávy, dokonce i zmiňované montérky či vzletně řečeno overaly, které i chronickému pauzičkáři neustále odbíhajícímu na kafe a cigárko dodávají vzhled pilného pracanta.

Krok se světem, v němž se podpatky zkracují a kalhoty rozšiřují, drží mnohé slavné módní domy. Stylové montérky uvidíte u návrhářky Isabel Marant, značky Max Mara či The Row, které vedou slavná filmová dvojčata Olsenovy. Pozadu nejsou ani běžné zastávky lidí z kanceláře – švédský COS či britský Marks & Spencer.

Že modrým oblekům v openspacu odzvonilo, dokazuje i nedávná spolupráce klasické značky Hugo Boss. Ta se vůbec kvůli pandemii omladila – svlékla se z obleku, vzdala se svého křestního jména a vystupuje již jen pod úderným názvem Boss. Kvůli jedné z posledních kolekcí si přizvala rusovousého designéra Spencera Phippse, který se inspiroval dalším nezbytným řemeslem – pokrývačem. Proto se nelekněte, až si půjdete k Bossovi pro oblek střihu slim fit a vykoukne na vás pracovní obuv, kraťasy s praktickými kapsami, ledvinka a tričko se sloganem „Probuďte v sobě vlastního šéfa!“

Už tedy nezáleží na tom, zda je vaším pracovním nástrojem šroubovák nebo klávesnice. Všichni můžeme nosit stejné khaki montérky.

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...