Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Minisukýnky, dekolty. Malé slečny podléhají sexuální době

Móda

  13:55
Minisukýnky i hluboké dekolty nosí stále mladší slečny. Máme se bát o jejich nevinnost, nebo je to jen hra?
Malá manekýnka - ilustrační foto

Malá manekýnka - ilustrační foto foto: Shutterstock

Stačí se rozhlédnout před jakoukoliv základní školou a narazíte na drobné postavy, u kterých se ani neodvážíte odhadnout věk. Vypadají rozhodně na víc než na svých skutečných deset nebo dvanáct let.

Čím vyšší jsou teploty, tím kratší jsou jejich sukně. Samozřejmostí je výrazný make-up, nehty nalakované v barvách duhy. Nápisy na zatím ploché hrudi jako sexy nebo love jsou skoro povinné.

Ty starší mají čistě teoreticky zvládnuté i to, na co si jejich matky při sexu ještě ani netroufnou. Jako by to ani nebyly holčičky, které si ještě nedávno hrály s panenkami a pořádaly s nimi decentní čajové dýchánky. Jsou to ještě vůbec děti, nebo o své dětství už přišly?

Push-up pro sedmileté

Před rokem řešila Velká Británie morální skandál. Módní řetězec Primark, obchod, kde se trendy obšlehnuté z přehlídkových mol prodávají za pár liber, nabídl plavky pro sedmileté (!) holčičky - s vycpanými podprsenkami. V prodeji byly lízátkově růžové se zlatými hvězdičkami a černé s bílými puntíky.

Malá manekýnka - ilustrační foto

Veřejné pohoršení na sebe nedalo dlouho čekat a k prodeji plavek se brzy vyjadřovali i významní politici, včetně předsedy konzervativní strany a současného britského premiéra Davida Camerona.

Podle jedněch šlo jen o pár kousků oblečení, kterých se před jejich rychlým stažením z prodeje stejně prodalo prý jen pár. Bojovníci za práva dětí ovšem upozornili na to, že vycpané bikiny mohou k dívkám přilákat sexuální násilníky. Skandál v Primarku nebyl zdaleka jediný.

Sexuálně vyzývavé oblečení v dětských velikostech prodávaly i řetězce Asda a Tesco. Jak se ukázalo, v Tesku dokonce nabízeli dětskou "hračku" v podobě taneční tyče jako z nočních klubů. Obratem byla stažena z pultů.

"Naše výzkumy potvrzují, že komerční tlaky vedou k předčasné sexualizaci u dětí a že reklamy nerespektující morální zásady poškozují jejich přirozené dětství," upozorňuje Penny Nichollsová, ředitelka neziskové organizace The Children's Society.

Anketa

Co si myslíte o 'sexy holčičkách'?

Sluší jim to. 1937
Nevadí mi, chtějí se jen podobat dospělým. 663
K jejich věku to nepatří, měly by ještě počkat. 11258
Je to zbytečné hazardování, mladé dívky se nemohou bránit. 2305
Je mi to jedno. 792

Podle ní se děti také cítí mnohem více pod tlakem, aby držely krok s nejnovějšími trendy. "Potřebujeme významnou změnu v samém jádru společnosti, potřebujeme, aby dospělí hájili lepší hodnoty," dodává Nichollsová.

Koktejlové večírky pro slečny

Vycpané podprsenky u plavek jsou ale jen designovým výstřelkem ve srovnání s tzv. pamper parties. O tom, co jsou dívky a hlavně jejich rodiče schopní považovat za věku přiměřenou zábavu, informoval britský bulvární deník Daily Mail.

Překvapivě výnosný byznys se jmenuje právě pamper parties, neboli pořádání speciálních "rozmazlovacích" (pamper) večírků pro dívky ve velkém stylu. Během nich si děvčata základní školou povinná nebo dokonce mladší užijí líčení, bláznivých účesů, třpytek, flitrů nebo třeba dočasného tetování.

Na webových stránkách firem, které se pořádáním večírků živí, jsou k vidění výrazně nalíčené holčičky v minisukýnkách a superkrátkých topech. Chtělo by se říct, stránky pro sexuální deprivanty, jen bez obav z postihu, který by jim hrozil v případě dětské pornografie.

Podle Katherine Rakeové, ředitelky Family and Parenting Institute, však hlavní riziko u zábavy tohoto druhu spočívá v tom, že pokřivuje způsob, jak se dívky vnímají a po čem touží. "Výsledkem je nízké sebevědomí, poruchy příjmu potravy a další psychické a zdravotní obtíže," uvedla pro Daily Mail.

Malá manekýnka - ilustrační foto

"Holčičky přece milují hraní si s líčidly, je to přirozená součást dospívání. Děti to zkrátka baví," oponuje Lisa Burgessová, majitelka jedné z firem pořádající "rozmazlovací večírky" pro dívky od šesti do dvanácti let. Hitem jsou podle ní dočasná tetování čínských znaků.

"Večírky jsou opravdu populární, protože dávají holkám pocit, že jsou aspoň trochu dospělé," odmítá kritiku svého podnikání Burgessová.

Zas tak horké to není

Lišící se představy rodičů o hranicích přiměřenosti dokumentuje i český internet. Stačí zabrousit třeba na servery, kde se sdružují matky malých dětí, a podívat se do fotosekcí, odkud na vás vypadnou i snímky s názvy jako "letní kóča" nebo "modelínka Agátka".

"Malá děvčata se chtějí podobat maminkám. Stejně jako když si hrají s panenkami, aniž by toužily po reálné graviditě," uklidňuje sexuolog a gynekolog Zlatko Pastor.

Čtěte také

Podle něj sexuální podtón podobnému chování dávají dospělí a dnešní přesexualizovaná doba tomu jen nahrává. "Styl sexuálního chování se v posledních desetiletích mění hlavně pod tlakem vzorů v našem okolí, nikoliv kvůli enormní sexuální akceleraci či biologickým potřebám," dodává Pastor.

Věk první menstruace je už od 70. let minulého století stejný a ani se nijak nesnižuje věk, kdy dochází k prvnímu pohlavnímu styku.

Autoři:

Voňavý balíček od Rituals: Zpříjemněte si podzim s vůní bílého čaje a lotosového květu
Voňavý balíček od Rituals: Zpříjemněte si podzim s vůní bílého čaje a lotosového květu

Do redakce nám přišel voňavý balíček plný novinek z kolekce Karma od Rituals. Novinky slibují komplexní hydrataci pokožky, jsou obohaceny o výtažky...