Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Móda

Výhrůžky kvůli výstavě. ‚Skromná‘ muslimská móda na exhibici v Německu vyvolává kontroverze

Kontroverzní výstava. Současná muslimská móda se ze San Francisca přesunula do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kontroverzní výstava. Současná muslimská móda se ze San Francisca přesunula do... | foto: Muzeum výtvarného umění v San Franciscu.

PRAHA Konfrontuje stereotypy o islámu i o módě. První komplexní výstava věnovaná fenoménu současné muslimské módy se v dubnu přestěhovala ze San Franciska do německého Frankfurtu, kde ještě před otevřením vyvolala bouřlivé reakce.

Pokrývky hlavy muslimských žen byly vždy kontroverzním tématem, ať jde o ženská práva po celém světě nebo předsudky a diskriminaci Západu vůči muslimům. Muzeum aplikovaného umění ve Frankfurtu výstavou Současná muslimská móda tyto diskuze znovu rozvířilo. Přesto si exhibice podle kurátorů v prvním plánu neklade za úkol odpovědět na nespočet politických a sociálních otázek, které s tématem souvisejí.

Exhibice Současná muslimská móda vzbuzuje kontroverze.
Kontroverzní výstava. Současná muslimská móda se ze San Francisca přesunula do...

Výstava představuje 80 různých stylů a outfitů, mnoho jich pochází z dílny designerů ze Středního Východu a Asie. Vedle kontroverzních plaveckých burkin nebo sportovního hidžábu značky Nike výstava ukazuje, jak muslimské ženy realizují své módní nápady „skromné ​​módy“ (modest fashion) i jak mezinárodní módní společnosti reagují vlastními návrhy na rostoucí poptávku nejen muslimských žen po „diskrétní“, ale stylové módě. Frankfurtská módní exhibice ukazuje díla, která demonstrují, že „skromná móda“ nemusí vždy znamenat zahalení. 

K vidění je například bunda se zlatě vyšívanou americkou ústavou v arabštině, která bojuje proti islamofobii, nebo stříbrný outfit z hedvábí a krystalů Swarovski od malajského designéra Bernarda Chandrana či vysoce módní nikáby. 

Rasistické emaily a politická móda

Týdny před otevřením výstavy v Německu začali podle Deutsche Welle koordinátoři a kurátoři dostávat výhružné rasistické emaily. Muzeum aplikovaného umění ve Frankfurtu proto zavedlo bezpečnostní skenové kontroly u vstupu.

Také skupina aktivistek složená z íránských uprchlic, která si říká „Migranté za sekularizaci a sebeurčení“, zveřejnila otevřený dopis v německém feministickém časopise Emma. V něm vyjádřily zděšení nad tím, že exhibice probíhá ve Frankfurtu. „Výstava, která má klást požadavky na náboženské šaty jako módu, je fackou do tváře domácím i zahraničním aktivistkám za práva žen,“ stojí v dopise. Aktivistky připomínají, že každý rok jsou v Íránu potrestány tisíce žen za porušování kodexu oblékání.

Podle kurátora výstavy Matthiase Wagnera je potřeba výhrůžky brát velmi vážně. „Často mají formu velmi osobních nesnášenlivých emailů. Kvůli ochraně návštěvníků jsme zavedli kontroly u vstupu. Tato situace je pro nás zcela nová,“ řekl Wagner v rozhovoru pro Deutsche Welle.

Množství emailů, které obdrželi, podle něj vypovídá i o tom, že muslimové v Německu jsou nejvíce ohroženi právě těmi, kdo si je přejí vyloučit ze společnosti kvůli jejich víře. „Myslím si, že by se měl tento problém podrobněji řešit. Koneckonců tím, že móda řeší nejrůznější sociální problémy – gender, identitu, udržitelnost – nemůže být nikdy zcela apolitická,“ dodal Wagner.

Původně výstavu připravilo Young Museum - Muzeum výtvarného umění v San Francisku v době, kdy se v Americe začaly objevovat protiislámské postoje, jež byly stále hlasitější. Podle Deutche Welle je podobná rozpolcenost postojů citelná v Německu i dnes, kdy integrace uprchlíků zůstává stále hlavním tématem. Exhibice „Současná muslimská móda“ však nemá být reakcí na tyto společenské otázky. Má naopak nabídnout nové perspektivy na tu část módního světa, kterou Západ dlouho ignoroval. Některé muslimské ženy, které výstavu navštívily v San Francisku, ji považovaly za posilující. 

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...