21. prosince 2015 5:02 Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Pivo jako vkusný dárek? Možnosti tu jsou

Reserva ze Starobrna může i letos posloužit jako vánoční dárek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reserva ze Starobrna může i letos posloužit jako vánoční dárek. | foto: Heineken ČR

Kromě toho, že většina minipivovarů a v posledních letech už i některé velké značky vyrábí na Vánoce speciální piva, nabízejí své produkty i v dárkových baleních. A nemusí jít o papírové krabice s obrázky vloček a přibaleným půllitrem.

Pivo v České republice za poslední roky urazilo dlouhou cestu. K lepšímu. Zbavilo se své pověsti „dělnického nápoje“ a stále víc sládků dbá na to, aby jeho pití přinášelo zážitek. Takový posun pak podtrhují i obaly. A protože pivo může pod stromečkem potěšit stejně jako víno či tvrdý alkohol, i v běžné obchodní síti jsou nyní k dostání povedené lahve, které neurazí. Tady jsou některé z nich.

Humpolecká značka Bernard už od loňska sbírá úspěchy se svým svrchně kvašeným pivem Bohemian Ale. Kromě „belgických“ třetinek a pro Bernard klasických půllitrů s patentem se pivo prodává i v 0,75litrových šampaňských lahvích. Bohemian Ale s 8,2 procenty alkoholu dostalo i korkový uzávěr.

Po loňské přestávce se letos na vánoční trh vrátilo i Starobrno. V sedmičkové lahvi zabalené do papírové krabice a uzavřené korkovým špuntem přináší Reservu. Polotmavý 18stupňový speciál v Brně uvařili ze tří druhů moravského sladu a tršického chmele.

Na Vánoce se jako už tradičně zaměřují i Svijany. Kromě nejrůznějších multipacků, skleněného džbánku a nově i dvoulitrové plechovky v obchodních řetězcích nabízí třináctistupňový nefiltrovaný Kvasničák v masivní skleněné lahvi o objemu jeden litr.

A pozadu nezůstává ani Plzeňský Prazdroj. Ten pokračuje ve spolupráci s designérem Rony Pleslem a do prodeje před Vánoci poslal celkem 70 tisíc litrových lahví s patentním uzávěrem. Povedené balení připomínající soudek zabalil pivovar do plechové dózy.

ostOndřej Stratilík