Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Pivo

Prazdroj: Hospod skončí vlivem koronakrize méně než se čekalo

Opuštěné lokály se dočkají prvních hostů 25. května. foto: Plzeňský PrazdrojLidovky.cz

PLZEŇ - Průzkum největšího výrobce piva na vzorku 16 tisíc hospod v Česku naznačuje, že dvouměsíční uzavření provozu a výpadek příjmů definitivně zničí menší počet podniků než dosud uváděly různé odhady. Pokračovat v podnikání nyní plánuje 97,5 procent hospodských.
  16:55

Sotva se po téměř dvouměsíční přestávce otevřely předzahrádky restauračních a dalších gastronomických zařízení, roste i optimismus jejich provozovatelů. Ukazuje se, že definitivní konec by dlouhý výpadek příjmů mohl způsobit spíše stovkám než původně odhadovaným tisícům podniků. Dosavadní odhady masivního krachu hospod se zatím nenaplňují.

Plzeňský Prazdroj jako největší výrobce piva u nás nyní tvrdí, že naprostá většina tuzemských hospod, které ještě před měsícem nechtěly kvůli dopadům koronakrize znovu otevřít, změnila svůj postoj.

97,5 procenta optimistů

Zachranhospodu.cz: Češi už podpořili strádající hospody deseti miliony korun

Z detailního průzkumu z minulých dnů vyplývá, že pokračování podnikání nyní plánuje 97,5 procent hospod. Ještě počátkem dubna to podle průzkumu pivovaru vypadalo, že se jich už neotevře více než desetina, společnost Dataservis pak predikovala dokonce uzavření až čtvrtiny provozů z necelých 40 tisíc stravovacích zařízení po Česku. Buď to byla mýlka, anebo mnozí hospodští svůj nedávno ještě pesimistický pohled mění.

Prazdroj, kde členové obchodního týmu denně obvolají několik set hospodských a poskytují jim i poradenství ohledně řešení virové krize, vychází z nejnovějších odpovědí více než 16 tisíc tuzemských hospod. Což je 80 procent všech, se kterými spolupracuje a které představují většinu tuzemského trhu.

„Původní pesimistická nálada se s otevřením zahrádek a blížícím se datem otevření celých hospod, stanoveným na 25. května, proměňuje. Je jasné, že hospodští jsou v tíživé situaci a řada z nich má vážné finanční problémy. Většina těch, kteří původně chtěli řemeslo pověsit na hřebík, se ale rozhodla pokračovat. Z našich dvou desítek tisíc partnerských provozoven tak trvale uzavřených zůstane zhruba jen 500,“ uvedl obchodní ředitel Plzeňského Prazdroje Tomáš Mráz.

„Hostinští se chtějí znovu věnovat svým zákazníkům, někteří zatím jen na zkoušku, ale celkově je cítit na trhu pozitivní odhodlání,“ doplňuje Mráz.

Na zkoušku? Takže možná ano, možná ne

Tekutý ekvivalent obchodu s květinami. Palírny mění zvětralé pivo na koronavirovou whisky

Výraz „zatím jen na zkoušku“ však znamená, že po čase skočí i někteří, kdo zatím konec nechystají. Mnoho hospod, a to i včetně těch, které fungují jako součást minipivovarů, je na pokraji krachu, propustily zaměstnance, provoz nyní alespoň částečně obnoví, chtějí to zkusit dál, ale neví, jak dlouho vydrží. Zákazníci, včetně těch zahraničních, se budou vracet pomalu.

„Samozřejmě možnost otevření předzahrádek využijeme. A uvidíme, jak hosté zareagují a v jakém počtu se budou vracet. Nechci zavřít, ale definitivní ortel padne koncem roku až ten celý letošek spočítáme. Pak se rozhodne, zda to zabalíme úplně nebo bude šance dál fungovat,“ svěřuje se majitel plzeňského minipivovaru s restaurací Beer Factory Josef Krýsl.

Vláda v rámci další vlny uvolňování podmínek v rámci boje s koronavirovou nákazou povoluje zatím otevřít alespoň zahrádky. Interiéry však musí zůstat do 25. května zavřené. Pohostinská zařízení teď tedy alespoň sníží tempo, v jakém od nuceného uzavření 14. března inkasují ztráty.

Kovanda: Virus obral hospody o 23 miliard korun

Hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda vyčíslil, že hospody, restaurace a kavárny od té doby zaznamenaly v souhrnu ztrátu zhruba 23 miliard korun. 

„To je suma peněz, o kterou na tržbách přišly, jelikož nemohly v plné míře inkasovat peníze od hostů. Mohly nápoje či pokrmy prodávat přes výdajové okénko nebo prostřednictvím rozvážkové služby. Tuto možnost však využil jen zlomek pohostinských zařízení,“ uvedl Kovanda.

Suma republikové ztráty 23 miliard za celý hospodský byznys v Česku vychází z výpočtu na základě údajů Eurostatu o útratách v tuzemských restauracích, kavárnách, hospodách a v dalších veřejných stravovacích zařízeních v roce 2018. Z analýzy pro loňský rok pak vyplývá, že měsíční výpadek v tržbách v letošním roce v měsících březnu až dubnu lze odhadnout na 11 až 12 miliard korun.

Část těchto ztrát pokryjí podpůrná a záchranná opatření státu, ale ta na pokrytí škod zdaleka nestačí. Kovanda tak soudí, že po odeznění koronavirové krize znovu neotevře 10 až 30 procent podniků.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!