13. února 2015 9:59 Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Zaostřeno na: svrchně kvašený radniční speciál z Jihlavy

Nefiltrovaná IPA má kalnou moštovou barvu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nefiltrovaná IPA má kalnou moštovou barvu. | foto: Jihlavský radniční právovárečný pivovar

Jihlava už dávno není jen územím Ježka. V roce 2011 se na mapě minipivovarů objevil tamější Radniční právovárečný pivovar, jehož součástí je i restaurace. Kromě tradičních ležáků dává prostor i speciálům. IPA 14,95 je jedním z nich.

V celoroční nabídce podniku najdete světlý ležák, polotmavý speciál a ovocnou a pšeničnou dvanáctku. Kromě toho doplňuje sortiment sezónními lahůdkami, které i lahvuje. A to je i případ radničního speciálu IPA 14,95. Svrchně kvašené pivo vzniká kombinací sladů (bavorského a karamelového Carahell) a použitím nečeských chmelů (Challenger, Fuggle, Nelson Sauvin).

IPA 14,95

Kategorie: nefiltrovaný svrchně kvašený speciál

Lahev: 0,33 litru, sklo

Alkohol: 6 %

Cena: 49 Kč (4. února 2015, pivotéka Zlý časy, Praha)

Výrobce: Jihlavský radniční právovárečný pivovar

Nefiltrovaná IPA má kalnou moštovou barvu, pěna působí hutně, ale nijak vysoko po nalití do sklenice nestoupá, na hladině postupně řídne. Vůně je grepová a velmi ostrá. Říz se nejeví důležitě, přebíjí jej citrusová chuť. Ta se v ústech nejdřív rozevírá, ale poměrně rychle ji utíná ovocitá hořkost až příkrost, zůstává jen grepový pocit. S každým dalším lokem je tenhle zážitek příjemnější.

Pitelnost speciálu je dobrá, díky svému šestiprocentnímu alkoholovému náboji a poměrně intenzivnímu chuťovému zážitku však patří spíše mezi sváteční požitky.

ostOndřej Stratilík

Najdete na Lidovky.cz