Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
27. února 2015 5:55 Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Zaostřeno na: vídeňský speciál ze Vsetína

Vídeňský ležák ze Vsetína zdobí 5,4 procenta alkoholu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vídeňský ležák ze Vsetína zdobí 5,4 procenta alkoholu. | foto: Rodinný minipivovar Valášek

Dávno pryč jsou doby, kdy si Česko spojovalo Vsetín s nejlepším hokejem. Valašské město si musí hledat jiné cesty, čím se pozitivně dostat do povědomí. A s rodinným minipivovarem Valáškem se mu to daří.

Vídeňský speciál 13,5°

Kategorie: nefiltrovaný speciální ležák

Lahev: 1 litr, PET

Alkohol: 5,4 %

Cena: 58 Kč (Minipivovar Valášek, 25. února 2015)

Výrobce: Valášek - rodinný minipivovar ve Vsetíně

Podnik funguje už od roku 2002, těsně před Vánocemi tu tehdy udělali první várku. Jeho záběr je velmi široký, od tradičních spodně kvašených ležáků, přes jejich ochucené varianty (mandlové, višňové či borůvkové) po svrchně kvašená piva.

Dnes otevřený Vídeňský speciál vzniká z vídeňského sladu, žateckého chmelu, kvasnic a jako všechny ostatní piva se značkou Valášek z „měkké vody ze Stanovnice“. Tedy z přehrady zásobující Vsetínsko. Po odšroubování umělohmotného uzávěru a nalití do sklenice vystoupá silná a těžší nasládlá vůně, pěna je sněhově bílá, ale rychle se drolí do bublin a mizí ze světa. Barvu má speciál tmavě zlatou.

Vídeňský speciál

Tento druh světlého spodně kvašeného piva poprvé uvařil v roce 1840 vídeňský sládek Anton Dreher. Použil k němu speciální „natažený“ slad, výsledkem je pivo s nasládlou chutí.

Podobně jako odér působí i plná chuť v ústech čistě sladově a bez žádných další okolků. Zážitek je to velmi dlouhý, po několika sekundách se totiž otevírá ještě výrazné očistné bylinné doznívání zanechávající za sebou mírnou kyselkavost. Říz je rozmělněný.

Vídeňský speciál se Valáškovi povedl, pít se dá klidně celý večer.

ostOndřej Stratilík
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.