Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 19 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

‚Mezihvězdná návštěva‘. Astronomové o tělesu hovoří jako o možné mimozemské sondě

Oumuamua v představách umělce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oumuamua v představách umělce. | foto: Twitter LA Times.

PRAHA Mluví se o něm jako o možné sondě mimozemské civilizace pátrající po cizím životě. Známe jeho rozměry, ale nikdo neví, jak přesně vypadá. Do naší Sluneční soustavy vstoupilo z mezihvězdného prostoru. Záhadné těleso s názvem Oumuamua (v překladu z havajštiny „Posel“) vzbuzuje velké ohlasy nejen mezi odborníky, jev se stal díky silné medializaci i tématem pro laiky.

Podivně se chovající objekt, který se otáčí okolo své osy každých sedm hodin, studují experti po celém světě už několik týdnů. Nyní astronomové z Harvard-Smithsonianova institutu v Massachusetts přišli s dříve vyslovenou spekulací. A zpráva záhy obletěla celý svět. Jak píší světová média, hypotézy vědců o tělesu pracují i s dvěma možnostmi: že je za podivných chováním tělesa doposud nevysvětlitelný fyzikální mechanismus, anebo že by mohlo jít o uměle vytvořený objekt, možná i o sondu mimozemské civilizace. 

Posel z minulosti

Objevené těleso Oumuamua, jehož jméno pochází z Havaje (tamní observatoř ho v roce 2017 uviděla jako první) a znamená „Posel”, bylo v dosahu pozemských teleskopů jen omezenou dobu. Záhadné chování tělesa přitom mate astronomy už několik měsíců. Nejasností je celá řada.

V prosinci loňského roku Avi Loeb z katedry astronomie Harvardovy univerzity uvedl, že čím víc tento objekt studuje, tím se mu zdá neobvyklejší. I to jej přivedlo na myšlenku, zda není uměle vyrobenou sondou vyslanou mimozemskou civilizací. Hypotéza zaujala i další odborníky z oboru astronomie.

Vědci chování tělesa, které při průletu sluneční soustavou paradoxně zrychlilo v době, kdy mělo zpoomalit, prozatím nedokážou vysvětlit. Domnívají se však, že by za zrychlením, které nelze přičítat využití gravitační síly ani uvolnění hmoty po vzoru komety, mohla být solární akcelerace. Zjednodušeně jde o princip, při němž kosmické těleso využívá, podobně jako plachetnicie vítr, k pohonu „nápor“ sluneční energie.

Už v říjnu loňského roku zpozorované mezihvězdné těleso prolétající kolem Slunce podrobili vědci bližšímu pozorování na přítomnost anomálií. Skupina odborníků sdružená v programu Breakthrough Listen, který zafinancoval ruský miliardář Jurij Milner, chtěla zjistit, zda jsou v tělesu přítomné známky mimozemkého života. Při průletu „poslouchla“, zda vysílá rádiové signály - bez výsledku.

Oumuamua v pravidelných intervalech mění svou trajektorii, mění i rychlost. Oumuamua se v blízkosti Slunce nepohybuje tak, jak je zvykem u jiných asteroidů nebo komet. Pozorování observatoří v USA i v Evropě ukázala, že jeho dráha je výrazně hyperbolická.

„Pravděpodobnost, že se jedná o uměle vytvořený objekt, tedy ve své podstatě vesmírné plavidlo, není zcela nulová,“ uvedl už tehdy pro Washington Post Adrew Siemion, který na americké univerzitě v Berkeley vede program pro hledání a výzkum mimozemské aktivity.

Siemion však společně s kolegy připomíná, že těleso s největší pravděpodobností vzniklo přirozenou cestou. „Jedná se o jedinečnou šanci. Přestože je pravděpodobnost objevu minimální, musíme toho využít,“ přidala se Karen Meechová z University of Hawaii. Právě výzkumníci z Havaje těleso loni v říjnu objevili.

Obří okurka

Již zmíněný hardvardský astronom Loeb dříve upozornil i na to, že Oumuamua má ideální tvar pro cestování napříč vesmírem, což by mohlo nahrávat hypotéze o mimozemském plavidlu. Oumuamua má přibližně 400 metrů na délku, vypadá jako „obří okurka“. 

„Přestože je případ objektu Oumuamua výjimečný tím, že jde o první takový známý objekt, řada odborníků je více překvapena faktem, že jsme podobné průlety již dávno nezaznamenali. Vysvětlení není úplně jednoduché, ale lze ho hledat v procesu, jakým se planetky objevují a sledují,“ napsal k tématu český astronom Petr Schreirich v článku „Co víme o Oumuamua – mezihvězdné návštěvě?“

Ne všichni jsou ovšem teorii o mimozemské sondě nakloněni. „Stejně jako většina vědců bych byl rád, aby existoval přesvědčivý důkaz o cizím životě, ale není,“ cituje agentura AFP Alana Fitzsimmonse, astrofyzika z univerzity v Belfastu. 

,
Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.