Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Rychlotesty na COVID-19 odhalí protilátky viru, ty se projeví tři dny po prvních příznacích

Testování na koronavirus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testování na koronavirus | foto: Reuters

Praha Rychlotesty na COVID-19 odhalí protilátky viru. Podle manuálu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se objevují v dostatečné míře tři dny po prvních příznacích. Nakažení lidé jsou ale podle ústavu infekční už dva nebo tři dny před objevením příznaků.

Hygienici z Moravskoslezského kraje v pondělí uvedli, že chybovost testů je kolem 80 procent. Podle bývalého ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) by metodiku mělo vydat ministerstvo, napsal na twitter.

„Algoritmus primárně počítá s testováním osob s klinickými příznaky, jako je horečka, kašel a dušnost,“ uvedl SZÚ. Podle webu České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku může být příznakem, který je předchází ztráta čichu. Stejně zahraniční lékaři mluví také o ztrátě chuti, doporučují tedy testovat i osoby s těmito příznaky.

SZÚ v manuálu dále upozorňuje na to, že každý pozitivně testovaný rychlotestem, musí být vyšetřen a testován běžnou laboratorní PCR metodou. V případě pozitivity je nemocný v karanténě a testuje se znovu za dva týdny. První negativní test musí být ještě za 24 až 48 hodin potvrzen druhým negativním. Nadále pozitivní bude znovu testován za pět dní.

Do karantény na 14 dní chodí podle SZÚ i lidé, kteří mají po pozitivním rychlotestu z krve negativní test PCR z vzorků z nosohltanu. „Pokud se během karantény objeví klinické příznaky, tak doporučujeme provést opět Rapid test,“ uvedl SZÚ.

Do Česka bylo dodáno asi 150 000 rychlotestů, které z Číny přivezl český armádní speciál. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v neděli v pořadu Partie televize Prima řekl, že v letadle z Číny přiletí dalších 500 000 rychlotestů, část bude použita u zhruba 25 000 lidí v uzavřených obcích u Uničova a Litovle. „Použijeme je tam zřejmě plošně i s tím rizikem, že negativní rychlotest neznamená automaticky nenakaženost. Zhruba 20 až 30 procent populace bychom nezachytili,“ uvedl Prymula.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že pro zvládnutí epidemie je zásadní vysoký počet testování. V Česku se připravuje zapojení laboratoří Akademie věd ČR, která má kapacitu tisíce testů denně. Musí ale připravit vlastní testovací metodu, protože dosavadní je závislá na dodávkách testů a reagujících látek ze zahraničí.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Ar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Ar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Ar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!