Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V Chotěbuzi finišuje dostavba Archeoparku, otevře se na jaře

Archeopark je replikou původního slovanského hradiště | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archeopark je replikou původního slovanského hradiště | foto: ČTK

CHOTĚBUZ (KARVINSKO) V Chotěbuzi-Podoboře na Karvinsku se chýlí k závěru dostavba Archeoparku, který je replikou původního slovanského hradiště. Areál by se měl veřejnosti opět zpřístupnit příští rok na jaře. Říká to Veronika Chmelařová, vedoucí Archeoparku, který spravuje Muzeum Těšínska.

Největší změnou pro návštěvníky bude nová vstupní budova do areálu. Čtyřpatrový objekt s výtahem nabídne potřebné zázemí pro návštěvníky i zaměstnance, které v Archeoparku dosud chybělo. V přízemí budovy bude recepce se sociálním zařízením. „V druhém patře se bude nacházet keramická expozice o historii keramiky, ale hlavně keramická dílna s keramickou pecí a hrnčířským kruhem, kde plánujeme pořádat různé akce pro děti i veřejnost,“ uvedla Chmelařová.

Areál by se měl veřejnosti zpřístupnit příští rok na jaře
Jeden z domků v Archeoparku

Třetí patro je vyhrazeno pro hlavní expozici zaměřenou na historii lokality. „Bude co nejvíce interaktivní. Bude se tam nacházet otevřená expozice, kde návštěvníci uvidí dobové předměty či oblečení. Bude zde několik vitrín s historickými nálezy, ale také tady budou repliky různých předmětů, jako jsou například náramky či nože, které si návštěvníci budou moci osahat a vyzkoušet si je. Chybět nebude ani zařízení, kde poběží didaktická videa, nebo si zájemci prostřednictvím moderních technologií budou moci otestovat získané znalosti,“ řekla Chmelařová.

Čtvrté patro navazuje na novou přístupovou lávku k samotnému historickému areálu, který tak po úpravách bude bezbariérový a měl by být i lépe přístupný handicapovaným návštěvníkům. Dosud totiž zájemci o prohlídku museli k Archeoparku vystoupat po více než stovce příkrých schodů. Strop posledního podlaží navíc zdobí fólie s hvězdným nebem.

Úprav doznal i samotný Archeopark, kde přibyly například dvě repliky historických objektů. „Objevila se tam nová železářská pec a také byly rekonstruovány některé stávající dřevostavby,“ uvedla Chmelařová.

Podle ní by areál po úpravách měl být pro návštěvníky atraktivnější, zaměřit se chce také na zážitkové programy. „Byli bychom velmi rádi, kdyby byl Archeopark prostředkem k tomu, jak udělat muzeum velmi živým a interaktivním prostředím, kde si návštěvníci mohou to poznání vyzkoušet všemi smysly,“ řekla Chmelařová. Příchozí by si tak mohli zkusit třeba pečení chleba nebo se seznámit s tavením železa. Archeopark plánuje i spolupráci se školami.

Archeopark v Chotěbuzi, který je replikou slovanského sídliště z období od poloviny osmého až do 11. století, je kulturní památkou. Patří k nejvýznamnějším pravěkým a středověkým památkám Těšínského Slezska.

Renovaci zhruba za 47 milionů korun zčásti pokryje evropská dotace. Stavebně je areál dokončen, na příští týden je připraveno předání stavby, od počátku příštího roku se začnou dokončovat práce v interiéru.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...